Kurumlar çeşitli sebeplerle çeşitli zamanlarda çalışanlarına, ziyaretçilerine, müşterilerine, iş çevrelerine hediye veriyorlar. Bu hediyelerle hem hediye verdikleri kişi veya kurumlara değer verdiklerini hem de hediye konusundaki bakış açılarını sergilemiş oluyorlar.

Hediye vermek de bir sanattır. Üzerinde incelikli düşünmeyi gerektirir. Birçok kurumun hediyelik eşyaları, verilecek kişi veya kurumlar için önem derecesine veya uzun vadeli getirisine göre kategorize edilmiş durumda. Klasik promasyon malzemelerini kullananlar da var daha özel ve ince düşünen kurumlar da var. Elbette hediye veren kurumun faaliyet alanı, bölgesi, lokasyonu ve sektörü gibi detayları da düşünmesi gerekiyor bu önemli kararı verirken.

SAĞLIKLI GIDA HEDİYE ETMEK

Sağlık ve ülkemiz değerleri göz önüne alındığında sağlıklı gıdaların hediye edilmesi artık daha revaçta. Ülkemiz bir zeytin ve zeytinyağı ülkesi. Çok özel zeytinyağları üretiliyor. Adeta ilaç gibi. Bunun dışında tahin ve tahin helva gibi ürünler var ki bunlar da kendi içinde özel ürünlere ayrılmış durumda. Diğer yandan özel ve şifalı otlar hediyeyi çok özel yapıyor. Konuyu Tatlan Helva ve Ida Organic’ın CEO’su eczacı Bahar Koçer Yurt ile görüştüğümde kendisi de beni doğruladı. Kendisi ayrıca Wellbeing Uzmanı ve Temel Eft Uzmanı, Fonksiyonel Tıp Eczacısı. Tahin ve tahin helvasında inovatif ürünler üreten bir kadın girişimci ve yönetici.

Tatlan Helva, Çanakkale’ de aile şirketi olarak 1875’ den bu yana 148 yıldır aralıksız tahin ve tahin helva üreten bir aile şirketi. Bahar Koçer Yurt, Tatlan Helva ürünlerinin ve Kaz dağlarının şifalı otları, zeytin, zeytinyağı ve diğer değerli gıda ürünlerinden oluşan Ida Organic ürünlerinin son yıllarda şirketler tarafından da daha çok tercih edildiğini söyledi.

HEDİYELİKLERDE DÖNÜŞÜM

Geçmişte markalı kravat, fular, gömlek, kol düğmesi gibi ürünler özel hediyelik olarak kurumlar tarafından müşterilerine verilirken bu gün kurumsal bilinç, yerli üretimi destekleme, sağlıklı, kaliteli, değerli gıdanın önemi vb. sebeplerle kurumlar marka olmuş özel gıda ürünlerini tercih ediyorlar. Çünkü gıda da kaliteli, sağlıklı markalı ürün ve arkasındaki kurumsal güç, devamlılık ve sürdürülebilirlik gerekiyor. Evet hediyelik eşyalar da zaman içinde ihtiyaçlarla birlikte değişip gelişiyor. Doğal gıda bol iken, tekstil ve aksesuar gözde hediyelik ürünler olmuştu. Bu gün sağlıklı gıda ve sağlık tavsiyesi en önemli hediyeler olmaya başladı. Hediyelik ürünler olarak teknoloji ile ilgili ürünler de bir alternatif ama ihtiyaç açısından baktığımızda sağlıklı gıda mutlaka herkesin ihtiyacı. Asla ziyan olmaz.

KURUMSAL VE BİREYSEL HEDİYELERİN ÇARPAN ETKİLERİ

Gelecekte kurumsal hediye geleneği devam eder mi, nasıl devam eder bilemiyoruz. Fakat kurumlarımızın bir kez daha bu konuyu düşünmesinde fayda var. Yeni yıl, bayramlar, kuruluş yıldönümleri diğer özel günlerde çalışanlarına, müşterilerine, ziyaretçilerine yurt içi ve dışında doğal ürünlerden oluşmuş “ Sizi ve sağlığınızı önemsiyoruz” temalı özel, katkısız gıda hediyeleri değerli olacak, sağlıklarına da katkıda bulunacaktır. Kurumsal ve bireysel hediyelerde sağlıklı ürünler kurumların olumlu hatırlanması için bir vesile. Ayrıca üretilen bölgemize ve çevre halkına da olumlu katkıları var.

Diğer yandan yabancı misafirlere hediye olarak verilen bu tür ürünler ülkemizin tanıtımı açısından da önemli. Zaten hediyeyi neden veriyoruz? İmajı pekiştirmek, olumlu hatırlanmak, hediye verilen kişi veya kurum ile ilişkileri geliştirmek, olumlu duygular yaratmak, kısacası pozitif duygu yaratmak, ülkemizle, bölgemizle ilgili bir anı bırakmak için veriyoruz. Kurumsal ve bireysel hediyelerde farklılaşmak hediye veren kişi ve kurumların iyi hatırlanması ve imaj açısından önemli.

Sözün özü; Hediye bir kurumsal iletişim yöntemi ve iyi yönetilmesi gerekiyor. Siz kurumsal ve bireysel hediyelerde ne tür ürünleri tercih ediyorsunuz?