Temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Darü’l Mülk Projesi kapsamındaki çalışmalardan birisinin daha temelini atmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
AW135271_02 (1)
“Darü’l mülk projesi kapsamında Konya’nın kültürünü ortaya çıkarmak için çalışıyoruz”
Konya’nın Selçuklu Darü’l Mülkü olduğunu hatırlatan ve Darü’l Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada şehrin kültürünü ortaya çıkarmak için ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Altay, “Konya, o dönemde kültürün ve medeniyetin de başşehri. Doğudan ve batıdan gelen ilim insanlarının buluştuğu bir şehir. Hz. Mevlana Belh’ten başlayan yolculuğunu Konya’da noktalarken, Muhyiddin İbnü’l Arabi de aynı dönemde Endülüs’ten başlayan yolculuğunda Konya’da önemli bir zaman geçirmiş, önemli ilim insanlarından birisi. Konya o dönemde yapılan Karatay ve İnce Minareli Medreseleri başta olmak üzere kültürün ve medeniyetin başkenti. Ayrıca dünya üzerinde en çok tanınan kitaplardan birisi olan Mesnevi’nin yazıldığı yer. Yusuf Ağa Kütüphanesi de kütüphanecilik konusunda geçmişten kalan önemli merkezlerden birisi. Yine Yazma Eserler Kütüphanesi’ndeki önemli eserler Konya’nın kitaba ne kadar değer verdiğini ve kütüphane kültürünün ne kadar yüksek olduğunu gösteren önemli göstergelerden birisi” diye konuştu.

“Bu şehrin geleceği için önemli bir binanın temelini atıyoruz”
Konya’nın 5 üniversitesi, 130 bin öğrencisi, 500 bine yakın ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisiyle tam bir öğrenci şehri olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Bu şehrin geleceği için önemli bir binanın bugün temelini atıyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz yer uzun süre Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize hizmet etmiş alan. Maalesef beton dayanımının kötü olmasından ve deprem riskinden dolayı bu binayı yıkmak zorunda kaldık. Binanın yerine ne yapmalıyız noktasında önemli düşünceler ortaya çıktı. Aslında ticari olarak değerlendirmeye kalksak herhalde burası birçok ilçe belediyemizin bütçesinden daha büyük gelir getirecek, ticari kazanç elde edeceğimiz bir alan olurdu. Ama hem etrafındaki yetişmiş ağaç varlığı hem de öğrencilerimizin ve kültür hayatımızın önemli bir merkezi olması adına Konya Şehir Kütüphanesi için bir çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.

Mimarisi Eşrefoğlu Cami’sinden esinlenildi
Şehir Kütüphanesi için Türkiye’nin önemli mimarlarının projeler ürettiğini dile getiren Başkan Altay, “Bu projeye karar kılmamızın nedeni çevreci bir yapı olması. Çünkü buradaki ağaçların hiçbirisine dokunmadan adeta ağaçların içinde, o forma göre dizayn edilmiş bir mimari yapı ortaya çıktı. Tamamladığında eksik olan kısımları da ağaçlandıracağız. Burası 30 bin metrekare alan içerisinde 13 bin 555 metrekare kapalı alana sahip, Türkiye’nin en ikonik yapılarından birisi olacak. Proje gerçekleştirilirken ana yapısı Eşrefoğlu Cami’sinden esinlenerek taş ve ahşaptan oluşan güzel bir eser ortaya çıkacak. Ayrıca bu bina Türkiye’nin ilk Sıfır Karbon binalarından birisi olacak. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile birlikte dünya üzerinde sıfır karbon binalar için dünyada seçilen dört şehirden birisi Konya’mız. Dolayısıyla 2030 yılına kadar bu konuda da çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Konya Şehir Kütüphanesi de Türkiye’nin ilk sıfır karbon binalarından birisi olarak inşallah gençlerimizin hizmetine sunulmuş olacak” dedi.

“Şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak”
Şehir Kütüphanesi binasının maliyetinin yaklaşık 800 milyon lirayı bulduğunu paylaşan Başkan Altay, “Ana kütüphaneden, okuma salonlarından, restoranlardan ve kafeteryalardan oluşan adeta gençlerin buluşma merkezi, şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Şehir Kütüphanemizin Konya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah 2025 yılı ortalarında bu binayı tamamlayarak şehrimize kazandırmış olacağız. Böylece Darü’l Mülk Projesi kapsamında yap-bozun bir parçasını daha o büyük resme yetiştirerek inşallah 2028 sonunda bu 20 projeyi tamamlayarak Konya’ya gelen insanların güzel vakit geçirebilecekleri kültürel mirasın ortaya çıktığı yapıları hayata geçirmiş olacağız. Bu işleri gençlerimize hizmet etsin diye yapıyoruz. Özellikle İl Halk Kütüphanesi’nde sabahın erken saatlerinde sıra bekleyen çocuklarımız için kitapların içinde vakit geçirebilecekleri, ders çalışabilecekleri ve kitaplara ulaşabilecekleri yeni bir alan oluşturmuş oluyoruz” ifadelerine yer verdi.
AW135271_03
“Şehrimizi Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapmak için çalışacağız”
Konya’nın bu dönemde en önemli başarılarından birisinin birlikte çalışma kültürünü oluşturmak olduğu değerlendirmesini yapan Başkan Altay, “Özellikle de ilçe belediyeleriyle Büyükşehir arasındaki uyumun en güzel olduğu il olarak ortaya çıktığı bir şehir. İnşallah hem devam eden arkadaşlarımıza hem yeni arkadaşlarımıza bu yolculuğu kesintisiz bir şekilde sürdürerek 42 bin kilometrekarelik alanında, 31 ilçesinde şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle bu dönemde yeniden aday gösterildik. Bu vesileyle bize olan güveninden dolayı Cumhurbaşkanımıza tekrar teşekkür ediyorum. Konya her zaman partimize ve bizlere çok yüksek oranda destek verdi. Son seçimlerde büyükşehirler sıralamasında bizi birinciliğe oturttu. Bizler de bu sorumlulukla Konya’mıza hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştık, çabaladık, gayret ettik. İnşallah yeni dönemde de ‘güçlü Konya için bir adım daha’ diyoruz ve yeniden göreve talibiz. Konya yine sokaklarda, meydanlarda gösterdiği sevgiyi bize sandıkta da göstererek, en yüksek oylarla yeni dönemi başlatacağına inanıyorum. Bizler de Konyalılara layık olmak için çaba sarf ederek, gayret ederek şehrimizi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapmak için çaba sarf edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Kültürel değerlerimize sahip çıkan bu yapının hayırlı olmasını diliyorum”
Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettiği bu kütüphane gerçekten çevre dostu bir kütüphane olarak gözüküyor. Çok şümullü, değişik fonksiyonları içinde barındıran bir kütüphane. Tarihimizin değerlerini, mirasını taşıyabilecek bir mahiyette düşünülmüş ve dizayn edilmiş. Kültürel değerlerimizi, eğitim değerlerimizi, geleneklerimizi taşımakla beraber çevre dostu ve çok dayanıklı asırlara hitap edecek bu eseri ilimize kazandıran Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Bu devasa yapının, bu derinlikli tarihi kültürel değerlerimize sahip çıkan yapının hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı.

Başkan Altay Konya’ya 5 yılda kazandırılan 52,8 milyarlık yatırımı ve yeni dönem projelerini anlattı Başkan Altay Konya’ya 5 yılda kazandırılan 52,8 milyarlık yatırımı ve yeni dönem projelerini anlattı

AW135271_07
Programa, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mehmet Baykan, Latif Selvi, Mustafa Hakan Özer, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Garnizon Komutanı Tümgeneral Cemil Lütfi Özkul, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Büyük Birlik Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Atasagun, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Konuşmaların ardından Şehir Kütüphanesi’nin temeli dualarla atıldı.