2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından muhalefet partileri, terör destekçileri ve Türkiye düşmanları “Yeni bir gezi nasıl başlatılabilir” provokasyonları için zemin yokluyor.

CHP’den 5. dönem milletvekili olan Mahmut Tanal, Akbelen’de Jandarma’ya “EŞKIYA MISIN!” diyerek peşinden koşup dövmeye yelteniyor. Geçen dönem hakim ve yargıçlara mahkeme salonlarında hakaretler eden ve fezlekesi bir türlü TBMM Genel Kurulu’na getirilmediği için yeniden seçilen Ali Mahir Başarır, Akbelen’de köylülere parmak sallıyor,

“AKP provokatörü” diyerek milletin üzerine yürüyor. Ne oluyoruz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimlerinde yüzde 52.14 oyla yeniden seçildi. Ülkede güveni, istikrarı tabii ki seçilmiş iktidar sağlayacak. Ne pahasına olursa olsun yılmayacak.

Memurunu mutlu ettiği gibi işçisini de emeklisini de mutlu edecek düzenlemeler yapacak. İktidarın en önemli görevlerinden biri refahı toplumun her kesimine yaymaktır.

İstikrar ve güven ortamını kim istemiyor?

1- Türkiye düşmanları…

2- Artık bitme noktasına gelen PKK, PYD, YPG, FETÖ, DHKPC gibi terörist örgütlenmeler ve onların, bürokraside ve siyasetteki aktörleri başta olmak üzere terörden ve kaostan beslenen mafya örgütlemeleri, uyuşturucu kaçakçıları ve tüm illegal yapılanmalar…

3- Halkı sömüren fırsatçılar, vurguncular, soyguncular, kapkaççılar…

4- Yeniden seçim olması için çabalayan muhalefet cephesi ülkede istikrar olsun istemez. İstikrarsızlık çoğalsın ki yeni bir seçim ortamı olsun isterler…

Türkiye’de son 50 yıldır herkes A’dan Z’ye “Ülkede istikrar sağlansın” diyor? Ama nasıl?

İşte burada bilmecenin A, B, C, D, E şıkları, farklı çözüm yolları öneriyor. İstikrar sağlansın, piyasada fiyat denetimsizliği kaldırılsın…

İstikrar sağlanırsa ihracat artarsa ancak, döviz fiyatları düşer vb... Çözüm için önerilen şıkların hepsi birleşirse kolektif bir çözüm yolu bulunuyor. Ülkede istikrarın sağlanması için öncelikle adalet şart. Gecikmiş adalet, adalet olmaktan çıkıyor. Eğitim gözden geçirilmeli. Daha ilkokulda “Erdemli, faziletli insan nasıl yetiştirilir” dersleri başlatılmalı.

Paralı okullar denetim altına alınıp öğretim programları yeniden Milli Eğitim formasyonuna uygun sistemli bir hâle getirilmeli. Açgözlü bir nesil yetiştirilmemeli. “Benim param var, dediğimi yaparım!” diyebilecek bir nesil yetişmemeli. Eğitime meyilli olmayan gençleri üniversite kapılarında tutmamalı. Türkiye’de sanayici de küçük ve Orta ölçekli firmalar da çalıştıracak eleman bulamıyor. Adalet, eğitim ve sınır güvenliği sorunu çözüldüğünde ülkenin büyük meseleleri çözüme ulaşır.

AĞUSTOS SAYIMIZDA NELER VAR?

Çok değerli Ekovitrin okuyucuları, Türkiye yüzyılın en sıcak günlerini yaşıyor. Felaketlerle dolu bir yarı yıl geçirdik. Deprem, sel, heyelan, yangın, fırtına…

Allah mağdur olan herkesin yardımcısı olsun. Bütün dünya Rusya - Ukrayna savaşı ile birlikte tüm güvenliklerini, savunma sistemlerini ve silah güçlerini yeniliyor.

Böyle bir ortamda İstanbul’da yapılan IDEF 2023 Savunma Sanayi Fuarı’nda Türk firmaları yeni ürünleriyle sahneye çıktı. Türkiye savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan yüzde 80 kurtuldu. Kamu ve özel sektör firmaları en son ürünlerini IDEF’23’te sergiledi.

BMC’nin Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Yalçıntaş ile Ekovitrin Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Abacıoğlu’yla beraber Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için üretilen Altay Tankı ve zırhlı askeri araçlarla ilgili güzel bir söyleşi yaptık.

Ticaret Bakanı çok değerli dostumuz Prof. Dr. Ömer Bolat ile piyasa fiyat istikrarın sağlanması için yapılan düzenlemeleri Ağustos sayımızda yayınlıyoruz.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’de sanayi tesislerini gezdi. Tarım makineleri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektörde üretim yapan TÜMOSAN’ı ziyaret eden Minnihanov, üretimi yapılan tarım makineleri ve savunma sanayi araçlarına hayran kaldı.

Türkiye’de piyasa istikrarının sağlanması ve ülkenin döviz sorunlarının çözümü için daha çok üretip ihracat yapılması gerekiyor. İhracatın artması için katma değeri yüksek ürünleri üretmek gerekiyor.

Bu sebeple Turguality uygulamaları giderek önem kazanıyor. Bu konunun uzmanlarından Dr. Salim Çam ile Turguality programlarını mercek altına aldık. Değerli Ekovitrin dostları, biz geleceğe güvenle bakıyoruz. Türkiye’de bütün olumsuzluklara rağmen güzel şeylerin de olduğunu görüyoruz. Yarınlarımız için umutluyuz. Sağlıklı günler dilerim.