Sevgili Ekovitrin okuyucuları, Türkiye’nin 2’nci yeni yüzyılına adım attığımız bugünlerde yine “bıçak sırtında bir durum” yaşanmaya başlandı. Türkiye 14 Mayıs’ta bir yol ayırımında… 20 yıldır ülkeyi alt yapı, savunma sanayi yatırımlarıyla büyütmeye çalışan iktidar tarafı ittifak… Diğer tarafta her şeyi değiştireceğini vaad eden bir muhalefet ittifakı… Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar böyle çok ittifak yapan partilerle bir seçim dönemi yaşamadı. Cumhurbaşkanlığı için YSK 4 adayın seçimine izin verdi. İlk defa 4 Cumhurbaşkanı adayı, bir metre uzunluğunda 24 partinin logolarının yer aldığı bir seçim pusulasıyla karşı karşıyayız. 14 Mayıs Türkiye’de yeni bir milat olacak…

Ekovitrin Mayıs sayısı yine dopdolu...

İşte siyasal gelişmelerin her şeyin üstüne çıktığı bir süreç yaşıyoruz. Bir tarafta dev kalkınma hamleleri, sürdürülebilir ekonomik yatırımlar… Bir tarafta politik belirsizlik… Ekovitrin Mayıs sayımızı hazırlarken yine her zaman olduğu gibi iyimseriz. Bardağın dolu tarafını görüyor ve geleceğe umutla bakıyoruz. Türkiye’de çok güzel şeyler oluyor. Savunma sanayiindeki teknolojik yatırımlar, yerli ve milli savunma sanayimize katılan TCG Anadolu, İmece Uydusu, Kızılelma, Gökbey, Anka, Altay Tankı ve yine Ordumuzun emrine verilen harp mühimmatları, füzeler, savunma kalkanı vb.Diğer yandan dünyada yeni bir savaşın kıvılcımlarını tetikleyecek olan enerji krizi… Böyle bir krizin arifesinde Türkiye, doğudan batıya enerji nakil merkezi konumuna geliyor. Ülke Rusya’dan ya da diğer ülkelerden aldığı gazı AB ülkelerine rahatlıkla pazarlayacak bir seviyeye erişti. Türkiye Karadeniz’in derinliklerinden kendi doğalgazını çıkarmayı başardı. Türk gazı bu ayın son haftasında evlere kullanılmaya başlandı.

Temiz enerji ülkenin gündeminde

Özel sektörde ise Türk girişimciler temiz enerji kaynakları; rüzgâr, termal, dalga ve güneş enerjisi gibi yeni yatırımlara odaklanıyor. Güneş enerjisinin her evde daha yaygın olarak kullanılması için de büyük yatırımlar yapıyorlar. İşte onlardan biri de Almanya’da çalışırken işini bırakıp Antalya’da CW Enerji şirketini kurarak güneş enerjisinde başarılara imza atan Tarık Sarvan’ın başarı hikâyesi.. CW Enerji Nisan ayının son günlerinde halka arz edildi. Büyük de talep aldı. Tarık Sarvan, hikâyesini “Güneşe odaklandık, gücümüze güç kattık” diye özetliyor. CV Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan ile yapılan özel röportajı Mayıs 2023 sayımızda kapak konusu olarak yayınlıyoruz. Bu sayımızda bir yandan 14 Mayıs’ta yapılacak, 28 Dönem milletvekili ve Türkiye’nin 13 Cumhurbaşkanının seçileceği süreci mercek altına aldık. Cumhurbaşkanı adayları neler vaat ediyor? Bu vaatlerin yerine getirilmesi mümkün mü? 13 Cumhurbaşkanı olarak seçilecek liderin vaatlerini yerine getirip getirmediğinin de takipçisi olacağız... 23 yıldır bizi yalnız bırakmadınız. Her sayımızı bayilerden, online platformlardan Ekovitrin’i satın alarak desteğinizi sürdürdünüz. Önümüzdeki süreçte de Türkiye’nin en etkin aylık yayın organlarından biri olan Ekovitrin’de ve internet sitemizde reklamlarınızın yer alması için bizimle iletişime geçin lütfen... Desteklerinizi bekliyoruz.

Halk sandıkta karar verecek

Yaz dönemine girdiğimiz bugünlerde 14 Mayıs seçiminin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Halkımız önümüzdeki 5 yıl ülkeyi kimin yöneteceğine sandıkta karar verecek, herkes sandık sonuçlarına saygılı olacak. Bu ülkede bölücülüğe, birlik ve beraberliğimizin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bölücülere asla fırsat verilmeyecek. Halkımız sağduyusuyla bunu defalarca gösterdi. Düzeni bozmak isteyenlere her zaman hak ettiği dersi en ağır biçimde verdi. Ülkemiz birlik beraberlik içinde yeni yüzyıla emin adımlarla gidecek. Dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yerini alacağına inancımız tamdır.. Huzurlu yaşayın, sağlıklı kalın.