1999 yılının son aylarında bir yandan iki ulusal kanalda televizyon programı hazırladığımız dönemde bir ekonomi dergisi çıkarmaya karar verdik. Beş gazeteci arkadaş 20 yıl önce Ocak ayında hazırlık sayısını, Şubat ayında ise Ekovitrin dergimizin ilk sayısını yayımladık. İki arkadaşımız 5. ve 10. yılda çeşitli sebeplerle ayrıldı.

Biz üç gazeteci arkadaş Kamuran Abacıoğlu, Şeref Özata ve Bilal Koçak dile kolay 20 yıldır Ekovitrin’i yayımlıyoruz. İlk 10 yılda özellikle Dr. Kazım Kılınç dergiye epey emek verdi. Son 10 yılda ise genel yayın yönetmeni ve yönetim kurulu üyemiz Bilal Koçak’ın emekleri büyük oldu. Ekovitrin’in isim babası olarak ben ve Şeref Özata bir yandan TV programları ile uğraşırken Ekovitrin’i de hiçbir zaman ihmal etmedik.

2007 Nisan ayında yayımladığımız 100. sayımız ATV’nin TMSF tarafından 1 milyar doların üzerinde satılmasına vesile oldu. Büyük ses getirdi. 2016 yılı Ağustos ayında ise 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminin ardından yalnızca 15 gün sonra ‘’VATAN SANA CANIM FEDA’’ kapağıyla 200. sayımızı yayımladık. Şimdi 20. yılımızı kutlarken pandemiye rağmen hiçbir ay aksatmadan 250. şeref sayımızı yayımlıyoruz.

Sürekli basın kartı sahibi 3 gazeteci arkadaşın girişimcilik ve bağımsız gazetecilik aşkı çok şükür bugüne kadar takdir ile karşılandı. 2001 yılından itibaren ise 18 yıl boyunca aksatmadan her yıl Ekovitrin Yılın Starları Ödül Törenimizi gerçekleştiriyoruz. Ekonominin Oscar’ı sayılan Ekovitrin Yılın Starları törenine Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar ve özellikle iş dünyamızın seçkin temsilcileri katılarak bizi hep onurlandırdılar. İlk defa bu yıl pandemi sebebi ile Yılın Starları törenini 2021’e erteledik. Âmâ çok şükür 20 yıl boyunca emeğimizle ve vefalı çalışanlarımızın gayreti ile Ekovitrin’i hiç aksatmadan yayımladık. Ayrıca 2000’li yılların 2. yarısında kurduğumuz ekovitrin.com internet haber portalımız da iş dünyasının en çok takip ettiği haber sitesi olarak yayınını sürdürüyor.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki biz hiçbir zaman şantaj gazeteciliği yapmadık. Daima yapıcı eleştiri ve pozitif yaklaşım ilkesi ile hareket ettik ve bugünlere itibarımız ile geldik. Bağımsız gazeteciliğin temsilcisi ve ekonomi basınının gözdesi Ekovitrin dergimizin 25.ve 30. yıllarını da görmek inşallah bizlere nasip olur.


Nice yıllara Ekovitrin. 250. şeref sayımız hayırlı olsun.