İçerisinde tıbbi malzeme ve cihazların bulunduğu 3 adet konteyner şeklinde sahra hastanesi, Filistin’e ulaştırılmak üzere Samsun’dan yola çıktı.
Sağlık Bakanlığı tarafından Gazze’ye yönelik sürdürülen sağlık yardım çalışmaları kapsamında Samsun İl Sağlık Müdürlüğü UMKE envanterinde bulunan ‘sahra hastanesi’ ve tıbbi yardım malzemesi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen noktada Filistin vatandaşlarına hizmet sunmak üzere Samsun’dan gönderildi. Sahra hastaneleri Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Filistin’e ulaşacak. Konteynerlerin içerisinde bir hastanede bulunan neredeyse tüm malzemeler yer alıyor.
Untitled-2-140
"Her türlü göreve hazırız"
Gönderilen sağlık yardımı ve yürütülen çalışma hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, “Gazze’de maalesef bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Bombalar altında hayatta kalma mücadelesi veren kardeşlerimiz, her geçen gün azalan sağlık imkanlarıyla daha zor günlere ilerlemektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürdürülen barış ve yardım çabaları kapsamında, Sağlık Bakanlığımız koordinasyonunda Gazze’ye yönelik sağlık yardımı çalışmaları devam etmektedir. Bu yardım çalışmaları kapsamında biz de bakanlığımızın talimatıyla Samsun İl Sağlık Müdürlüğü UMKE envanterinde bulunan ‘sahra hastanemizi’ ve gerekli tıbbi malzeme ve ekipmanları, Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizin araçlarıyla bölgeye ulaştırmak üzere yola çıkarıyoruz. Samsun UMKE olarak geçtiğimiz yıllarda çeşitli afetler ve askeri operasyon bölgesi görevlerinde şartlar ne kadar zorlu olursa olsun 290 gönüllümüzle yer aldık ve yardım ihtiyacı olanların yanında olduk. Bu noktada da Samsun İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yer alan tüm sağlık çalışanlarımızla her zaman Filistin’deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ve Sağlık Bakanlığımız tarafından bu anlamda verilecek her türlü göreve hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.
50 yatak kapasiteli sahra hastanesinde acil servis ünitesi, laboratuvar ve görüntüleme ünitesi, cerrahi operasyonların gerçekleştirilebileceği ameliyathane, ilk yardım odaları, yoğun bakım üniteleri, doğum ünitesi, röntgen cihazları ve çeşitli tıbbi malzemeler bulunuyor.