Platformun bu kararı, Ermeni lobisinin baskısıyla aldığı iddia edilirken, AK Partili Ömer Çelik'ten de karar tepki geldi. Bir Ermeni haber sayfası ise Disney'in kararından mutluluk duyduklarını paylaştı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de yayına başlayan dijital yayın paltformu Disney Plus, Aras Bulut İynemli’nin başrolünü üstlendiği Atatürk dizisini duyurmuş, 2023 yılı içerisinde dizinin yayınlanacağını açıklamıştı. Geçtİğimiz haftalarda ise sürpriz bir şekilde yerli içerikleri kaldıran platform tepkilerin ardından sadece Atatürk dizisini yayınlayacağını duyurdu.

Ancak, Disney Plus 2023 yılı içerisinde seyirciyle buluşmaya hazırlanan diziyle ilgili tepki çeken bir karar aldı.

DISNEY'DE YAYINLANMAYACAK

Dizinin Disney Plus'ta yayınlanmayacağı, bir televizyon kanalında yayınlandıktan sonra sinemada seyirciyle buluşacağı ortaya çıktı. Disney'in bu kararı ise Ermeni lobisinin baskılarıyla aldığı iddia edildi.

Ermeni Lobisi Hortladı!

İptal kararının ardından Twitter'daki bir Ermeni haber sayfası "Disney+'ın Atatürk dizisini iptal etme kararı aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz." diyerek paylaştı. 

Paylaşımın devamında, "29 Ekim 2023'te yayınlanması planlanan altı bölümlük bir dizi olan yayını duyurmasına ve Emma Wattson'ın kadrosu dahil 8 Milyon Dolar harcadığı bildirilmesine rağmen, platform akıllıca onu yayınlamamayı seçti. Yapımcılığını Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına ithafen Disney Plus'ın üstlendiği dizi, şimdi sinema filmine dönüştürülerek 3 Kasım'da sadece Türk sinemalarında gösterilecek. Dizinin platformdaki yayınını iptal etme kararının, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) taleplerinden etkilendiği bildirildi." ifadeleri kullanıldı.

TEPKİLER BÜYÜYOR

Karara AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de tepki gösterdi. Sosyal medyada da gündem olan karara tepkiler çığ gibi büyüyor.

ÖMER ÇELİK'TEN TEPKİ

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Amerika merkezli bir dizi ve film platformunun “Atatürk” dizisini yayınlamadan yayından kaldırmasına tepki göstererek kınadı.

Amerika merkezli bir dizi/film platformu, 29 Ekim 2023 tarihinde yayınlanacağını duyduğu 'Atatürk' dizisini yayınlamama kararı aldı. AK Parti Sözcüsü Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duruma tepki gösterdi. Dizinin yayından kaldırılmasını utanç verici olarak ifade eden Çelik, “Söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır. Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır. Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın." ifadelerini kullandı.

İNCE: TÜM DÜNYAYA AÇIK BİR ŞEKİLDE YAYINLAYIN

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
"Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çekilen dizinin diaspora ve lobi faaliyetleriyle engellenmesi asla kabul edilemez. 29 Ekim'de kendi platformunuz üzerinden, tüm dünyaya açık bir şekilde diziyi yayınlayacağınızı duyurmanızı bekliyorum"