Bu yıl 17.si yayınlanan “TURKEY 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre 2 milyar dolar marka değeri ile THY Türkiye’nin en değerli markası olarak tespit edildi. İkinci en değerli marka 1,5 milyar dolar değer ile ARÇELİK oldu. 927 milyon dolar marka  değeri ile VESTEL ise listede üçüncü sırada yer aldı.

Brand Finance Turkey Ülke Direktörü Muhterem İlgüner'in konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Bu yıl listeye 3 yeni marka dahil olmuştur; ŞÖLEN, EGE PROFİL ve DESA.

2022 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre en değerli 100 markanın toplam değeri 15,6 milyar dolar olup çok az bir kayıp ile neredeyse bir önceki yıl (16 milyar dolar) değerine yakın gerçekleşmiştir. 2007 başlangıç noktasına göre toplam değer kaybı üst üste son 3 yıldır devam etmektedir. Uzun bir dönem stabl bir şekilde 23 – 35 milyar dolar bandında seyreden 100 markanın toplam değeri zayıf Türk Lirası’nın etkisiyle giderek düşmektedir. Türk Lirası’nın yeniden değer kazanmasının yanı sıra markaların bizzat kendilerinin değer kazanması ile özlenen bir seyre kavuşacağı umulmalıdır. 

Türkiye, sahip olduğu potansiyel ve barındırdığı varlıklar nedeniyle, değer üretme kabiliyeti oldukça yüksek bir ülkedir. Ürettiği ürün ve hizmetler kadar sahip olduğu coğrafi kıymetleri Türkiye için büyük fırsatlar sunmaktadır. Türkiye değer yaratma fırsatlarını harekete geçirebildiği oranda doğal ve sınai ürünlerini, coğrafyasını kıymetlendirecek, refah düzeyini arttıracaktır. Bunun için markalaşmanın bir memleket meselesi olarak ele alınması, buna uygun strateji ve politikalar geliştirilmesi, değerli markalar tutkusunun hem özel hem de kamu sektöründe yaygınlaşması gerekecektir.

Yılın değerlenen ve güçlenen Türk markaları

+ Pandemi sonrası değerlenen havayolu taşımacılığı Türk Hava Yolları ve Pegasus

+ İhracatı değerlenen dayanıklı tüketim malları Arçelik ve Vestel

+ Dijital bankacılık çözümleri ile değerlenen banka markaları Aktifbank

+ Güç ve sürdürülebilirlik algısı yükselen perakende sektörü Migros ve Bim

EN GÜÇLÜ 10 MARKA

En güçlü markalar sıralamamızın birincisi 100 üzerinden 90,2 skor ile MİGROS oldu. Bu yıl ilk 10 içerisinde güçlerini arttıran markalar sırasıyla ÜLKER, OPET, TÜRK TUBORG, ANADOLU EFES, MAVİ, İŞ BANKASI, YAPI KREDİ, ZİRAAT BANKASI ve TEKNOSA oldu.

Brand Finance Türkiye RAPORUNUN Tamamını okumak için tıklayın