“ABU’nun Başkanı olarak seçilmem, Türkiye’nin her alanda lider ülke olma hedefi için önemli”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, dünyanın en büyük yayın birliği olan ABU’nun Başkanı olarak seçilmesinin Türkiye’nin her alanda lider ülke olma hedefi için önemine vurgu yaptı. ABU Başkanlığının Türkiye'ye gelmesini, Türkiye'nin yükselişinin bir adımı, bir yansıması olarak değerlendirdiğini söyleyen Sobacı, “ABU Başkanlığının Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelmesi bizler için ayrıca sevindirici oldu. Bu millet hangi şartlar altında olursa olsun, imkanları ne kadar kısıtlı olursa olsun, mücadelesinden asla taviz vermemiştir ve hedeflerini hep gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla aslında şimdi de dünyanın en büyük yayın birliğinin sunduğu imkân ve potansiyeli de bu amaçlar doğrultusunda seferber ederek bu süreci daha güçlü bir şekilde yürütebileceğimizi düşünüyorum,” dedi.

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına adım atıldığını belirten Sobacı, “Türkiye'nin hem yükselişini devam ettirmesi hem de lider ülke konumunu pekiştirmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye Yüzyılı iç siyasetten dış politikaya, enerjiden çevreye, ekonomiden sanayiye, eğitimden teknolojiye aslında Türkiye'nin yeni hedefleri önüne koyduğu ve bunları mutlaka başaracağı bir dönemin adı. Dolayısıyla aslında ABU Başkanlığını uluslararası medya alanında Türkiye'nin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirmesi açısından bir adım, bir katkı olarak değerlendirebiliriz,” ifadelerini kullandı.

Sobacı, TRT’nin dünyayı dünyaya anlattığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“TRT World ve TRT Arabi gibi kanallarımız ve uluslararası dijital haber platformlarımızla biz artık dünyayı dünyaya anlatan bir yayın kurumu haline geldik. Bu görevi yerine getirirken birtakım sorumluluklarımızı da ihmal etmedik. Gelişmeleri, dünyada yaşanan çatışmaları ya da sorunları mutlaka daha adil bir vizörden bakarak ekranlara getirmeye çalıştık. Dünyanın vicdanının sesi olmaya gayret ettik, yok sayılanların sesi olmaya gayret ettik. Son zamanda yaşanan Filistin'e yönelik gerçekleştirilen katliam çerçevesinde bunu yaşama geçirmeye çalıştık.”

2024 yılındaki 61. ABU Genel Kurulu Toplantısına TRT Ev Sahipliği Yapacak

TRT, Sobacı’nın ABU Başkanlığında 2024 yılında ekim ayı içerisinde İstanbul’da gerçekleştirilmesi ön görülen 61. ABU Genel Kurulu Toplantısına da ev sahipliği yapacak.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Akdeniz Görsel-İşitsel Operatörler Daimi Konferansı (COPEAM), Akdeniz Görsel-İşitsel İletişim Merkezi’ne (CMCA) uzun yıllardır üye olan TRT, yakın geçmişte Afrika Yayın Birliği’ne de (AUB) üye oldu. Sobacı’nın ABU Başkanı seçilmesiyle birlikte bu kapsamda TRT, farklı bölgelerdeki yayın birlikleri arasında bir köprü görevini de üstlenerek bölgesel ve uluslararası iş birliğinin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracak.