Tatilbudur'dan yapılan açıklama öynen şöyle:

Habere konu olayda müvekkilim, bir seyahat acentesine yakışır şekilde, uçuş ve konaklama içeren paket turun tüm yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmiştir. Ancak tüketici, ne olduğunu bilemediğimiz başka sebeplerden dolayı Meksika'ya alınmamış ve paket turun devamını sağlayamamıştır. 

Bilindiği üzere, her ülkenin turist kabul politikaları farklı olup, sınır yetkililerinin yolcuları ülkeye kabul etme veya kabul etmeme yetkileri bulunmaktadır. Müvekkil firma dahil hiçbir seyahat acentesi, yolcuların Meksika'ya ve başka bir ülkeye giriş yapmalarını garantileyemez. Müvekkil firma tarafından yolcu ve ailesi adına tüm uçak biletleri, otel konaklama biletleri, vize işlemleri vesair paket tur içeriğine dahil olan hizmetler eksiksiz olarak yerine getirildiği halde ve hatta yolcu Kemal MUŞTU tura başlayıp Meksika’ya iniş yaptıktan sonra ilgili ülkenin kolluk kuvvetlerince ülkeye alınmayarak ülkemize geri gönderilmiştir.

Ayrıca, müvekkil acenteden alınan tatil bedelinin 10 bin Euro (300 bin Türk Lirası) olduğu iddia edilmiştir. Ancak gerçekte müvekkilimize yapılan ödeme 24.02.2023 tarihinde 194.960,01 TL cinsinden gerçekleştirilmiştir. 

Söz konusu olayda müvekkil acenteye yüklenen kusurların hiçbiri gerçek olmadığı gibi, konu yargıya taşınmış olup henüz ilk duruşması gerçekleşmemiştir. Somut olayda, yargı sürecinde olan bir hukuki uyuşmazlığa ilişkin olarak, haksız olunmasına rağmen, karalama kampanyası yürütülerek haklı çıkmaya çalışılmakta, müvekkil firmanın ticari itibarı zedelenmekte ve marka itibarına kast edilmektedir. Aynı zamanda yargı makamları da yanıltılmaya çalışılmaktadır.

Yapılan haberlerin doğruluğu teyit edilmeden tarafınızca asılsız haberlerin paylaşılması başta Basın Kanunu olmak üzere mevzuata açıkça aykırıdır ve basın özgürlüğünün sınırlarını açıkça aşmakta ve suç teşkil etmektedir.

Bu bağlamda, Basın Kanunu Madde 14 uyarınca, müvekkilimizin ticari itibarını ve tüketici nezdindeki güvenini zedelendiğini düşündüğümüz bu gerçeğe aykırı ifadelerin düzeltilmesini talep ediyoruz. Düzeltme ve cevap metninin, ilgili haberin yayımlandığı sayfa ve sütunlarda, URL bağlantısı sağlanarak, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlanmasını talep eder, aksi halde yasal yollara müraacatta bulunacağımızı ihtar ederiz.