Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre, haziran ayının başında çaya yapılan yüzde 43 zammın ardından temmuz ayında kuru çay fiyatlarına yeni bir zam daha geldi.

Haziran ayındaki yüzde 43'lük zammın ardından bilgi veren sektör paydaşları, Çaykur'un önümüzdeki aylarda çaya yeniden yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceğini iddia etmişti.

Böylelikle aradan 5 hafta geçtikten sonra çaya ikinci zam yapılmış oldu. Buna göre Çaykur temmuz ayında çay fiyatlarına ortalama yüzde 9,5 zam yaptı. Böylece, kuru çay fiyatları 8 Haziran'dan bu yana toplam yüzde 56,6 zamlanmış oldu. Yeni fiyat listeleri ise toptan satış yapan şirketlere gönderilmeye başlandı.

HABERİ GÜZEL BİR ÇAY DEMLEYEREK HAZMETMEYE ÇALIŞIN!

PEKİ İYİ ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI NELER?

1) Çay poşeti kullanmak pratik görünebilir, çay yaprağı ile demlediğiniz çaylarınızda yeni ve benzersiz bir tat yaşarsınız. Bunu denediğinizde, çayın bir fincan kahve kadar zengin ve hoş kokulu olabileceğini göreceksiniz.

2) Günümüzde insanlar genellikle suyun kaynamasını bekledikten sonra çayın üzerine kaynamış su döküyorlar. Bu tür yüksek su sıcaklığı, aslında belirli çay yapraklarının lezzetini ve yararlarını öldürebilir. Bu nedenle, bir daha çay yaptığınızda su kaynamadan hemen önce suyu döktüğünüzden emin olun. Sudaki küçük kabarcıklar, çıkarılma zamanı geldiğini göstermektedir.

3) Çay yaprakları aşırı miktarda suyla döküldüğünde çayın tadı da kaybolabilir. Bu yüzden, bir fincan boyutu için uygun çay ölçüsü kullanabilir ve önce bardaklara suyu dökerek (elbette çay eklemeden önce) ve daha sonra suyu su ısıtıcısına dökerek ihtiyacınız olan su miktarını hesaplayabilirsiniz.  Tabii ki, çayı demlemek için her zaman temiz su kullanın, çünkü bayat su çayın tadını ve aromasını değiştirebilir.

4) Çay yaparken taze ve soğuk su kullanın. Soğumuş suyu asla yeniden kaynatmamak gerekir.

5) Demlenmiş çayı porselen çaydanlığa boşaltmadan önce bir kez karıştırın.

6) Tüm lezzetin açığa çıkabilmesi için çayı 3-5 dakika demleyin.

7) Tüm lezzetin açığa çıkabilmesi için 3-5 dakika demleyin.

8) Demliğin, çaydanlığın ve çay bardaklarının metal olmamaları ve deterjanla yıkanmamaları gerekir. Metal çaydanlıkta yapılan çayda metal tadı olur.

9) Yeşil çay, altlığı olmayan fincanla, siyah çay ise altlıklı fincanla sunulur.

10) Daha iyi bir demleme ısısına ulaşmak için demliği ısıtın.