Nesnelerin dijitalleştiği günümüz dünyasında güvenli internet deneyimi için bireylerin alabileceği birkaç ufak önlem onları maddi ve manevi büyük zararlardan korumaya yardımcı olacaktır. Akıllı telefonlarda ya da bilgisayarlar aracılığıyla çevrimiçi geçirilen her anın dijital olarak iz bıraktığı ve büyük verinin insanoğlunu manipüle etmek amacıyla kullanıldığı günümüzde, siber saldırganlar her an bir kişinin bir hata yapıp tuzaklarına düşmesini bekliyor.

Güvenli internet deneyimi için bireysel olarak alınabilecek önlemlerden ve dikkat edilebilecek hususlardan birkaç tanesi:

VPN Kullanın

Güvenli internet deneyimi için VPN tercih edilebilir. VPN yani Sanal Özel Ağ programları aslen 1990’ların sonu itibariyle şirketler tarafından şirket veri ve bilgilerini korumak ve güvende tutmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Nitekim, devletlerin web sitelere uyguladığı erişim engelleri ve bireylerin internette anonim olma arzusu ile birlikte, VPN programlarının kullanımı bireyler arasında da artış göstermeye başlamıştır.

VPN’in başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Erişime engelli web sitelere erişme
  • IP adresini gizleme ve internette anonimlik
  • Şifrelenen veri paketleri dolayısıyla gizli ve güvende olan internet trafiği
  • Ülkelere göre uygulanan fiyat stratejilerinden yararlanmak (ucuza uçak bileti)
  • İnternet servis sağlayıcısı dahil olmak üzere üçüncü partilerin internet trafiğini izlemesini ya da kaydetmesini engelleme

Uygulama Erişimlerini Gözden Geçirin

Günümüz akıllı telefonların hayatımıza girdiği 2007 yılından beri birçok sosyal medya uygulaması akıllı telefonlarda kullanılıyor fakat kullanıcıların farkında olmadığı bir tehlike mevcut. Bu uygulamalar akıllı telefonların belirli özelliklerine erişim sağlayabiliyor. Örneğin, Facebook uygulaması kişiler listesine, mesajlara, yapılan aramalar geçmişine, galeriye, mikrofona, cihazın hafızasına ve daha birçok özelliğine erişim sağlayabiliyor. Güvenli internet deneyimi için akıllı telefonda kullanılan uygulamaların Ayarlar üzerinden erişebildiği özellikler kontrol edilmelidir. Candy Crush gibi bir uygulamanın kameraya erişimi olması normal bir durum değildir ya da bir hesap makinesi uygulamasının arama yapabilme özelliğine sahip olması normal değildir.

HTTPS olan sitelere güvenin

HTTPS olan web sitelerin SSL adı verilen Güvenli Soket Katmanı sertifikasına sahiptir. Bu web sitelerde gerçekleştirilen her işlem şifrelenir ve web site sahibi tarafından bile görüntülenemez. Özellikle alışveriş yapılan web sitelerin HTTPS olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, SSL sertifikaları kolaylıkla siber saldırganlar tarafından hazırlanan sahte web sayfalarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden, kredi kartı bilgileri herhangi bir hassas bilgi paylaşmadan önce bireylerin o web sitenin gerçekliğini doğrulamaları gerekmektedir.

Ortak Ağlara Bağlanmayın

Hastaneler, açık alanlar, kafeler, havaalanları, otel, alışveriş merkezleri gibi yerlerde herkesin kullanımına açık olan Wi-Fi ağlarına katılmaktan kaçının. Bu tip ağlarda herhangi bir şifre sistemi de olmadığından siber saldırganlar kolaylıkla bu ağları ele geçirebilir.

Ortak Bilgisayarları Kullanmayın

Hastaneler, açık alanlar, kafeler, havaalanları, otel, alışveriş merkezleri ve internet kafe gibi yerlerde olan bilgisayarları kullanmamaya özen gösterin. Bu bilgisayarların ekranları ve klavye hareketleri anvean kaydediliyor olabilir. Keylogger (tuş kaydedici) ve screenlogger (ekran kaydedici) ile bu mümkün. Özellikle para transferi, hesap kontrolü ve benzeri gibi finansal işlemlerinizi bu tip bilgisayarlarda gerçekleştirmekten kaçının.

Cihazlarınızı Kilitleyin

Akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlarınızda ekran kilidi kullanmaya özen gösterin. Cihazınızın çalınması ya da kaybolması durumunda onu ele geçiren insanın sizin özel mesajlarınıza, galerinize ya da aramalarınıza erişimi olmasından korunmak için ekran kilidi kullanın. Cihazlarda mevcutsa parmak izi ile ekran kilidini açma özelliğini kullanarak güvenlik seviyesini arttırabilirsiniz.