"Şimdi bize tabanca vermeyenlere biz kendi tabancamızı veriyoruz. Dışa bağımlılığı yüzde 20’lere düşürdük. İhtiyaçlarımızın çoğunu yerli ve milli imkanlarla karşılıyoruz"

“Savunma sanayimiz 80 binden fazla çalışanıyla ülkemiz ekonomisinin lokomotifliğini üstlendi. Sadece Ar-Ge harcamamız bile 49 milyon dolardan 2 milyar dolara yükseldi”

"Türk savunma sanayinin görücüye çıktığı fuar (IDEF’23) süresince 200 sistemin tanıtımı yapıldı. 4 gün süren fuara 81 ülke katıldı, 100 bini aşkın ziyaretçi ağırlandı. Son 21 yılda başardıklarımıza bakarak iddialı konuşuyoruz. Savunma sanayiinde kat ettiğimiz mesafe neleri yapabileceğimizin müjdesidir."

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle muhabbetle selamlıyorum. Fuarımızın açılış törenine videomesajla iştirak etmiştim. Tüm misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Fuara katılan firmalara ve etkinliklere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara özellikle teşekkür ediyorum.

Fuarımıza ilgi bu sene yüksek. 189 heyeti temsilen 741 heyet üyesi iştirak etti. Yüzde 15'i yabancı olmak üzere yüz binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan İDEF sektöre yine damga vurdu. İDEF, sektörün kalbinin attığı küresel bir markaya dönüşmüştür. İDEF 23 iş bağlantıları açısından da verimli geçti. 5 bin iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İDEF'in başarısını aldık Türkiye'nin gurur hanesine yazdık. Daha büyük hedeflere yelken açtık. Rekabet gücümüzü artıracağız. Kendi alanında çığır açan yeni ürünlerle tüm dünyanın huzuruna çıkacağız. 17. İDEF için çalışmalarımıza şimdiden başlayacağız. Yalan tüccarlarına asla kulak asmayacağız. Hedeflerimize odaklanarak bir sonraki İDEFi yeni bir sıçrama tahtası haline getireceğiz. Son 21 yılda başardıklarımıza bakarak böyle iddialı konuşuyoruz.

Son 21 yılda engellerle karşılaştık, gizli açık ambargolara maruz bırakıldık. Ahde vefasızlığın daniskasını yaşadık. Ama yolumuzdan asla dönmedik. Her zaman şu inançta olduk; korkaklar zafer anıtı dikemez.

man, irade varsa Allah'ın izniyle imkan da vardır. Bu anlayışla hareket ederek nice başarıya, nice savunma ürününe imza attık.

"GÜN OLDU BİR İHA'YI BİLE VERMEDİLER"

Göreve başlarken savunma sanaayinde yüzde 80 oranında dışa bağımlı ülke devraldık. Gün oldu bir İHA'yı bile vermediler. Tabanca ya tabanca tabancayı vermediler. Biz şimdi canik tabancamızı veriyoruz. Savunma sanaayinde dışa bağımlılığı yüzde 20'lere düşürdük. İHA ve SİHA teknolojinde geldiğimiz konum zaten biliniyor.