Çiloğlu Group, Türk gıda ürünlerini dünya pazarına ulaştırıyor. 56 ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, bünyesindeki 25 marka ile 1.000’in üzerinde ürün çeşidini Almanya’ya 24 saat, diğer Avrupa ülkelerine ise 48 saat içerisinde teslim ediyor. Haftada 8 binden fazla müşteriye teslimat yapan, şekerlemelerden incir, kayısı gibi kuru meyvelere, meyve sularından reçellere, kahve, baharatlara ve daha birçok ürüne kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip Çiloğlu, her yıl birçok uluslararası gıda fuarlarına da katılıyor. Helal gıda standartlarına uygun çalışan grup, Çiloğlu markasını dünyaya yaymak hedefiyle faaliyet gösteriyor. Çiloğlu Group marka ve ürünleriyle, 6-9 Eylül 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde World Food İstanbul Fuarı’na katıldı. Marka ve ürünlerinin lansmanını yapan Çiloğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Çiloğlu, Ekovitrin’in sorularını cevapladı.

IMG_5072

DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİ HER AN YAKALAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Grup olarak Ar Ge’ye çok önem veren bir firmasınız. Sürekli ürün geliştiriyorsunuz. Bunun sebebi nedir? Sebebi geleceğe uyum sağlamak. İnsanlar değişiyor, tüketim alışkanlıkları değişiyor, damak tatları değişiyor. Gelenekçiler, yenilikçi kuşaklar ve Z kuşağının tükettiği ürünler aynı olmuyor. Dolayısıyla sürekli gelişimi sağlamak durumundasınız. Mesela kahvede dünyada birçok ülkede farklı çekirdekler yetişiyor . Siz o çekirdekleri arayıp , bulup, getirip, kavurup depolayacaksınız, karışımları yapıp kavuracaksınız ki o damak tatlarına ulaşabilesiniz. Bizim yaptığımız o. Dünyada en iyi kahve hangi ülkelerde yetişiyor onu arayıp bulup getiriyoruz, işliyoruz ve shoplarımızda taze taze dünyaya sunuyoruz. Bu işlemleri yaparken Türkiye’yi anlatmayı da unutmuyoruz. Türk kahvesi atalarımızın yadigarı. Osmanlı kahvemizi, dibek kahvemizi özel karışımlarla hazırlıyoruz, dünyaya tanıtıyoruz

IMG_2865

ULUSLARARASI BİR MARKA OLUŞTURUYORUZ

Çiloğlu markasıyla da farklı bir konseptiniz var. Kahve de bunlardan biri. Bu özelliğinizden bahsedebilir misiniz? Çiloğlu Efe konseptimizle özellikle dünya çapına yayılan shop cafe tarzında bir düzeni oluşturuyoruz. Şu anda 10 noktada varız. 2 yıllık bir çalışma Ar-Ge sonucunda artık sistem çalışmaya başladı. Kahvenin öğütülmesi, çekilmesi paketlenmesi, sonra dünyanın en güzel kuruyemiş ürünlerinin tezgahta sergilenmesi, bir atölye kıvamında oradan servis edilmesi… Aynı şekilde kuru meyve… Biliyorsunuz Türkiye’mizin harika kuruyemişleri var. İncirimiz, Efe markasının doğduğu Ege’nin Aydın’ın birebir öz ürünü. Bizim yaptığımız Aydın’da incire katma değer vermek. Bu sene incir rekoltesi çok iyi. İncirden temel yemelik tüketimin dışında bizim geliştirdiğimiz katma değeri yüksek ürünler var. Fabrikamızda ürettiğimiz incir dönerimiz meşhur. İncir dönerini keserek paketlere koyup, tek tüketimlik olarak dünyanın her tarafına sevk ediyoruz. Bu ayrıcalıklı bir ürün. İçerisinde incir, ceviz, antep fıstığı, susam yani tamamen bir enerji kaynağı tamamen bir sağlıklı bir yiyecek.

IMG_2938

KONSEPTİ ÜRÜNLERLE PAZARIMIZ GENİŞLİYOR

Çiloğlu Efe konseptinin içinde başka hangi ürünleriniz var? Çiloğlu Efe konseptinin içerisinde yer alan asıl önemli ürünlerden biri geleneksel lokumumuz. Bizim geliştirdiğimiz fabrika dağıtımı special el işçiliğine dayalı çeşitlerimiz mevcut. Lokumları hem tek ambalajlarda pazara sunuyoruz hem de ihracat yapıyoruz. Aynı zamanda fabrikamızda hazırlanan coğrafi işaretli incirlerimizi görüyorsunuz. İncirin çeşitli meyvelerle yine birleşimleri, incirin dolgu şekilde sarılması… İncirin çikolata kaplısı, incirin drajeli hali. Ürünlerimizi shoplarımıza ve dünyadaki bayilerimize gönderiyoruz. Bir başka markamız Çiloğlu Babacan. Babacan kuruyemişte 50 yıllık bir marka. İki yıl önce Erzurum’da ortaklı yeni bir yatırım serüveni başlattık ve kuruyemiş hattını genişleterek çeşitleri çoğalttık. Çiloğlu Babacan markasıyla dünyaya kuruyemiş yediriyoruz. Durmadık Ar-Ge ile 13 çeşit şerbetli ürünler geliştirdik. İlgi gören ürünler 4 aydır pazarda. Şerbetlerimiz ilk fuar tecrübesini İstanbul’da yaşadı. Yine Çiloğlu Babacan markasıyla baklavalarla yola devam ediyoruz. Üretime, çeşit çoğaltmayı sürdürüyoruz.

IMG_4631

ŞU ANDA 56 ÜLKEDEYİZ, HEDEFİMİZ 200

Marka yolculuğunuz devam ediyor. Peki bu gayretinizin asıl sırrı nedir, Çiloğlu ürünleri şu anda kaç ülkeye ulaşıyor? Almanya kökenli bir firmayız, Avrupa’da yatırımlarımız var. Dolayısıyla bizim Avrupa ve Türkiye adına sorumluluklarımız var. Türkiye’de üretim yapmak kadar önemli bir şey yok. Şu anda eğer ülkemize faydalı olacak isek üretim yapmak zorundayız. Onun için çalışıyoruz. Türkiye’nin doğusunda, batısında her yerinde üretim yapma zorunluluğumuz var. Çalışan sayısı olarak 20 kişiden 500 kişiye ulaştık. Kısa vadede 1500 kişiyle çalışmak istiyoruz. Türkiye olarak tarımda güçlü bir ülkeyiz. Bunların katma değerini artırarak satmak gerekiyor. Biz de aynısını yapıyoruz. Ana pazarımız Avrupa’dan doğup dünyaya giden yolda ve Türkiye’de üretimi çoğaltacağız. Durmak yok, yola devam edeceğiz. Erzurum’da özellikle kuruyemiş, kuru meyve, kurabiye, şerbetli tatlı,unlu ürünleri geliştirme yönünde de ayağa kalktık. Şekerleme ve kurabiyede ilerliyoruz. Kuruyemişli kurabiye yeni bir yatırımımız. Lojistik ağımızla pazara hızla ulaşabilecek kurabiyede hem standart hem gurme ürünler üretiyoruz. Erzurum’da üretilen bir ürünü bir hafta içerisinde Avrupa’ya ulaştırabiliyoruz. 56 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedefimiz dünyada 200 ülkeye ulaşmak. Enerjik ekibimizde bunun altyapısını hazırlıyoruz.

Ekran görüntüsü 2023-09-11 145100-1

TÜRKİYE ÜRETİP SATMALI, BAŞKA ÇARE YOK

■ Dünyaya yayılmış bir firma olarak neler tavsiye edersiniz? Türkiye’nin üretip satmaktan başka çaresi yok. İşimize inanmalıyız. Üretmeyi, yetiştirmeyi, ihraç etmeyi, yeni ülkeleri keşfetmeyi, lojistiği, tarım dahil her alanda dijitalleşmeyi seveceğiz. Fabrikadan direkt dünyanın neresinde olursa olsun müşterinizi yakalamak, e-ticarette olmak zorundasınız. Bulutlaşmamız gerekiyor. Ekip ruhunu koruyup, paylaşmayı biliyorsanız geresi gelecek. Çiloğlu Grubu olarak bizim dünyanın her yerinde yaptığımız iş; insanlığa faydalı olmak. Yaptığınız iş damağınızda, ağzınızda bir lezzet bırakıyorsa, sağlığınıza sağlık katıyorsa kesinlikle tercih edilen olacaksınız. Amacımız tüm iş hayatımız boyunca rol model olma yolunda ilerlemek

IMG_4193

IMG_4589

IMG_2957