A&A Money Plan; bireysel yatırımcılara özel portföy stratejileri sağlamak amacıyla disiplinli, nicel ve temel analiz sistemi kullanan bir finans projesi olarak tanımlayabiliriz. 

Şirketin kurucu ortakları Burcu Ayık ve Duygu Ateşoğlu Ekovitrin'e konuştu. 

80eb118b-b2f8-4229-885d-9f68f2cfafbd

A&A Money Plan’ın kuruluş öyküsünü ve günümüze kadar kaydettiği aşamaları ana hatlarıyla anlatır mısınız?

Biz üniversite yıllarında başlayan arkadaşlığımızı önce avukat ortaklığına dönüştürdük. Yıllardır avukat olarak müvekkillerimize banka ve finans hukuku alanında danışmanlık verdik. Esasen şirketimizin sunduğu hizmetleri yıllarca vekil-müvekkil ilişkisi kapsamında sürdürdük.  İşlem hacmimizin artmasıyla birlikte şirketleşme kararı aldık. Bugün kendi şirketimiz A&A MoneyPlan ile global yatırımcıların Türk Bankalarına yatırım yapmaları için profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Günümüzde yatırımcıların beklentileri hangi yönde? Sizden talep edilenler neler? Siz bu taleplere yeterince cevap verebiliyor musunuz?

Günümüzde yatırımcıların beklentileri dünya genelinde yüksek enflasyon sorunu olduğu için yatırımcılar tasarruf ve yatırımlarına  düşük riskle yüksek kazanç sağlama gayesi gütmektedirler. Bizde bu talebin varlığını gözetip şuana kadar kişisel yaptığımız işi kurumsal düzeye taşıyarak bu ihtiyaca cevap vermeyi hedeflemekteyiz.

Müşteri portföyünüzden biraz bahseder misiniz? Kurumsal firmalarla mı daha çok çalışıyorsunuz yoksa bireysel yatırımcılar daha mı fazla?

Portföyümüzün çoğunluğunu bireysel yatırımcılar oluşturmakta ancak talep halinde kurumsal firmalara da aynı hizmeti sunabilmekteyiz.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi nasıl, Avrupa’ya göre Türkiye’nin artıları ya da eksileri nedir?

Yabancı ülkelerdeki bankaların getiri oranlarının %1 ile %6 olmasına karşın biz müşterilere ülkemizdeki devlet güvencesi altında olan KKM hizmeti ile tanışmalarını ve faydalanmalarını sağlayarak kazançlarının 5-6 kat oranında daha fazla kar etmeleri için fırsat sağlıyoruz. Hal böyle olunca riskin minimum gelirin de kendi ülkelerine nazaran oldukça yüksek olması tercih sebebi olmakla birlikte ilgiyi de arttıran bir etken.

Orta ve uzun vadede hedefleriniz neler?

Şirketimiz hali hazırda Almanya , Çin , Japonya, Kore ve İsviçre’de faaliyet göstermektedir. Hedefimiz hizmetimizi daha fazla ülkeye ulaştırmak ve oradaki yatırımcıların bu hizmetten faydalanmasını sağlamak. İşlem hacmimizi büyüterek ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.