Haber: Bekir Yılmaz

Otomotiv satış sonrası endüstrisini bir araya getiren Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı Automechanika Istanbul 2023 firma katılımı ve ziyaretçileriyle yeni rekorlara imza attı. Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda 41 ülkeden 1437 katılımcı firma ve 10 ülke pavilyonu yer alırken, fuarı tüm dünyadan toplam 58 bini aşkın sektör profesyoneli ziyaret etti. Ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yıl düzenlenen fuara göre yüzde 20 artış gösterdi.

Fuara katılan firmalar arasında Asist Otomotiv de markalarıyla dikkat çekti. Asist Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Anıl Ekovitrin’in sorularını cevaplandırdı.

* Automechanika Fuarı’nı değerlendirebilir misiniz? Bu fuar sizin için ne ifade ediyor?

-Automechanika Fuarı’na yıllardır katılıyoruz. Sadece İstanbul’da değil yurtdışında Frankfurt, Dubai ve Şangay gibi dünyanın ünlü şehirlerinde de fuarlara iştirak ediyoruz. Kovid salgını sebebiyle yapılamayan fuar geçen yıl yeniden başladı. 2022’de iyi bir katılım olmuştu. Bu yıl daha fazla katılım var. Yurtiçi veya yurtdışı olsun fuarlar bizim müşterilerimizle buluşma noktamız. Bayram havasında sosyal aktivitelerde güzel bir fuar yaşadık.

40 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

* İhracatınız ne durumda?

-Kırktan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Automechanika Fuarı’nda genellikle yabancılar vardı. Cumartesi ve Pazar günlerinde yurtiçine dönük ziyaretçilerimizi ağırladık.

* Fuara özel ürünler sergilediniz mi?

-Fuara özel farklı bir ürün getirmedik. Her zaman aynı. Garrett Turbo iş makinelerine yönelik bir grup çıkardı. Onun lansmanını yaptık. Aynı markanın farklı ürünleri de oluyor, onları da yansıtıyoruz.

GELECEK 20 YILA HAZIRLANIYOR

*Otomotiv sektöründe elektrifikasyonla birlikte bir değişim ve dönüşüm gözleniyor. Gelecek 20 yıl içinde sektörü nasıl görüyorsunuz?

 -Elektrikli araç giderek yayılıyor. Kuzey Avrupa’da daha fazla görülüyor. Türkiye’de de var ama ülkemizde bunun için biraz daha zamanın olduğunu düşünüyorum. Elektrikle şarj edebileceğiniz yer sıkıntısı olacak. Bir kere her binanın otoparkı yok. Avrupa’daki gibi değil. Menzil olarak da sorunlar var. Sadece İstanbul’da 150 kilometreye varan yol gidebiliyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye için bu alanda zamana ihtiyaç var. Tabii elektrikli araçlarda parça sistemi değişiyor. Bunun dışında kanaatimce hibrit araçlar belki daha çok gelişecek. Hem elektrikli hem benzinli işleyecek optimum araç sistemleri gelecek. Biz de gelişmelere göre sektöre adapte olmaya çalışıyoruz. Özellikle Garrett tarafında hibrit araçların turboları da yapıldı. Eskiden dizel araçlarda ağırlıklı olan bu ürün artık hibrit sisteminde devam ediyor.

* Asist Otomotiv olarak hedefleriniz nelerdir?

-Markalarımıza bağlı olarak sektördeki gelişmelere ayak uyduruyoruz. Garrett hibrit araçlara da ürün yaptı. Hibrit araçların turbosunu satmaya devam ediyoruz.

MARKALARIYLA FUARI FETHETTİ

 *Asist Otomotiv olarak fuara kaç markayla katılım sağladınız?

 -Ana markamız Bendix ve Garrett. Ayrıca son iki yıldır Mann ve Filtron Filtre’yi de dahil ettik. Dört marka üzerinden ağırlıklı olarak ilerliyoruz. Bendix’in lisans sahibiyiz. Bendix ürünlerinin hem üretimini hem dağıtımını yapıyoruz. Garrett ve Turbo distribütörüyüz. Garrett de çok önemli bir ürün. Uluslararası markalar. Bugün Mann Filtre Almanya, Filtron Polonya dünyaca biliniyor. Müşterilerimizle işte burada bir araya gelip hem onların görüşlerini dinliyorum hem yeni olarak yapabileceğimiz projeleri konuşuyoruz. Yani fuar oldukça verimli geçti.