Alaşehir'de gerçekleştirilen Üzüm Koşusu adeta nefesleri kesti. Koşuya birisi kadın olmak üzere 20 yarışmacı katıldı. 3 bin metre uzunluğundaki parkuru 11 dakika 01 saniye ile tamamlayan Mehmet Özcan birinci, 11 dakika 02 saniye ile Abdullah Kar ikinci, 11 dakika 11 saniye ile Muhammet Kurt üçüncü oldu. Yarışmanın tek kadın koşucusu Candan Zambak ise parkuru tamamlamayı başardı. Dereceye giren yarışmacılara altın, tek bayan yarışmacıya da sürpriz hediye verilirken, tüm yarışmacılara Atatürk posterli tişört hediye edildi.


Alaşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Üzüm Koşusu eski Kavaklıdere karayolu Zeytinçay Kooperatif Binası önünden başlayan yarışmanın startını Alaşehir Belediye Başkan Ahmet Öküzcüoğlu verdi. Ziya Gökalp Caddesi’nde sona eren koşuyu tüm yarışmacılar tamamlamayı başardı. Yarışmayı bir saniye farkla kazanan Mehmet Özcan, yarışmayı tamamladıktan sonra, yere uzanıp dakikalarca yattı. Daha sonra su verilerek ve yardım edilerek ayağa kaldırıldı. Yarışma sonunda tüm yarışmacılara Atatürk resimli tişört dağıtıldı.

AW022690_09
Yarışma startını veren Başkan Öküzcüoğlu, "3 bin metrelik parkuru koşacaksınız. Önceki yıllarda Alaşehir dışından da profesyonel koşucular da katılıyordu. Bu yıl sizlerin isteği üzerine sadece Alaşehirli koşucularla yarışı düzenledik. Sebebi de profesyonel koşucular gelip, çıktığı gibi bitiriyorlardı. Biz amatör ruhla koşanları ve yaşam boyu hareketliliği sağlamak amacıyla Üzüm Festivali’nin arasına bu tür yarışmalar yerleştiriyoruz. Bir tane kadın olmak üzere tüm yarışmacılarımız yerli koşucu. Ben hepinize başarılar, parkuru sağlıkla tamamlamanızı diliyorum. Koşudaki amacımız yöresel ürünümüz olan Çekirdeksiz Sultani üzümümüzü tanıtmak için koşuyorsunuz. Buna katkı verdiğiniz için, sizlerle gurur duyuyoruz, bitiş çizgisine de inşallah sağ salim hep beraber varalım" dedi.
Yarışmanın birincisi Mehmet Özcan, "Gülenyaka Mahallesi’nden geliyorum. Hiç hazırlık yapmadan yarışmaya katıldım. Hiç tempomu bozmadan yarışı tamamladım. Çok güzel bir yarışma oldu" derken, yarışmada ikinci gelen Abdullah Kar, "Sabah 05.00’ten beri ayaktayım. Saat 14.00'a kadar sıcağın altında üzüm bağında çalıştım. Bağda üzüm kestim, kelter çektim. Sonra başkanımızın düzenlediği yarışmaya katıldım, burada da başarılı oldum" dedi.
Yarışmanın 3'üncüsü olan Muhammet Kurt ise, "Yarışmacı arkadaşları tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu. Belediye başkanımız Ahmet Öküzcüoğlu’na teşekkür ediyorum" dedi.


Koşunun tek kadın sporcusu olan Candan Zambak, "Zordu ama başardım. Yarışı kazanmak için değil, spor yapmak amacıyla katıldım. Parkuru tamamladım, mutluyum" ifadelerini kullandı.


Yarışmada dereceye giren birinciye yarım, ikinciye çeyrek, üçüncüye gram altın verildi. 4. ve 5. gelen yarışmacılara biner TL'lik hediye çeki, koşunun tek kadın sporcusu olan Candan Zambak'a da sürpriz hediye verildi.
Başlıksız-1-230
Haluk Levent izdihamı
Yaklaşık 15 bin kişilik Alaşehir Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda verilen Haluk Levent konseri, Alaşehir'in daha önce görmediği bir kalabalığa sahne oldu. Bir çok vatandaş alana giremeden geri dönmek zorunda kaldı. Alaşehir Belediye başkanı Ahmet Öküzcüoğlu tarafından hediye edilen dünyaca ünlü Sultaniye üzümü görünce dayanamayan Haluk Levent, üzüm salkımını ağzına götürerek, ağzı dolacak şekilde ısırarak üzüm yedi. Ahmet Öküzcüoğlu Haluk Levent ve ekibine teşekkür ederek, "İşte Cumhuriyet beyefendisi, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıktığı için kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.
Haluk Levent ise söylediği şarkılarıyla izleyenleri coşturdu. Sahneden inerek izleyenler arasına katılan Haluk Levent’e eşlik eden vatandaşlar unutulmaz bir akşam yaşadı.