Artan su fiyatları zaten ekonomik açıdan zor günler geçiren vatandaşın bütçesini daha da zorlamaya başladı. Bir evde ortalama haftada 2 damacana tüketildiğini düşünürsek ayda 8 damacana yapıyor, damacananın fiyatı  40-50 TL arasında değişiyor,  toplamda 400 TL anlamına geliyor.

Enflasyon ve ekonomikk kriz ile hayat pahalılığı etkisi sonrası Son dönemki fiyat artışlarından damacana su da etkilendi. Son olarak geçen ay yaşanan fiyat artışıyla 19 litrelik damacana suyun fiyatı 55 liralara kadar ulaştı.

Son artışla birlikte ilk defa damacana su almanın bedeli, depozitosuyla birlikte minimum 150 liraya ulaştı. Damacanadan doldurulan 1 bardak suyun maliyeti ise 55 ile 60 kuruş arasında değişiyor.

19 litrelik  damacananın içerisindeki suyun maliyeti ortalama 1 buçuk lira civarında fakat nasıl oluyor da 50 liralara satılıyor diye düşünüyorsanız anlatalım. SUDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karamehmetoğlu, "Bölgelere göre değişir ama 1 liranın bir miktar üzerindedir. 50 liralık bir damacanada 90 kuruş ila 1.5 lira arasında değişiyor. Geri kalan 49 lira hem makro hem mikro taşımaya, tesisin enerji için harcadığı, işçilik için harcadığı diğer giderlere gidiyor. En temel maliyet nakliye, daha sonra suyun kirası ve diğer üretim giderlerinden oluşuyor" ifadelerini kullandı.