Ordu'nun Gülyalı ilçesi şiddetli yağmurlardan en fazla etkilenen bölgelerden biri. Özellikle merkez mahallelerden Sayaca, Alibey, Gülistan, Hoşköy ve Tepealtı gibi yerlerde şiddetli yağmurun etkisini görmek mümkün. Bazı evlerin meydana gelen heyelanlardan etkilendiği, birçok yerde fındık bahçelerinin büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

AW931644_04

Bazı mahalle yollarında göçükler meydana geldi. Birçok yol kısmi olarak ulaşıma kapatıldı. 

Ekiplerin yol açma çalışmaları sürürken yetkililer meydana gelebilecek baskın ve heyelan için sürekli uyarılarda bulunuyor.

AW931644_01

PİRAZİZ DE SELE TESLİM

Girasun'un Ordu ile sınır ilçesi Piraziz de ise durum daha vahim. 

Piraziz deresinin taşmasıyla eski şehrin tamamı sular altında kaldı. Caddelerde su seviyesi 1 metreyi aştı. binaların giriş katlarını su bastı. Esnaf ve giriş katlarında oturan vatandaşlar büyük endişe yaşadı. 

Yağışların devam etmesi su seviyesinin sürekli yükselmesine sebep oluyor. Vatandaşların dikkatli olmaları konusunda sürekli uyarılar yapılıyor.  

AW931644_03

BAKAN URALOĞLU'DAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sel felaketine maruz kalan Ordu’da yaptığı açıklamada, “Selden 351 iş yeri, 32 konut ve 35 araç etkilendi. Radikal önlemler almamız gerekiyor” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sel felaketinin yaşandığı Ordu’ya geldi. Ordu Valiliği’nde İl Koordinasyon Toplantısı'na katılan Bakan Uraloğlu, açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, “Ülkemizde 8-9 Temmuz'da başlayıp halen devam eden ve bazı illerimizde yağan yağmur, Ordu ilimizi; başta Altınordu ilçemiz olmak üzere Fatsa, Perşembe ve daha çok Gülyalı'yı etkiledi ve su baskınlarına neden oldu. Biz de bu sabah intikal ettik ve bu intikalle beraber Sayın Ordu Valimizle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla, milletvekillerimiz, diğer belediye başkanlarımız ve AFAD'la kısa bir değerlendirme toplantısı yaparak gerekli bilgileri aldık. Birazdan da inşallah sahada gerekli tespitlerimizi yapmış olacağız. Tabii, bu süreçte esasında Batı Karadeniz'den, Zonguldak'tan başlayarak her yerdeyiz. Bolu'yu Düzce’yi de etkileyen hatta Erzincan'ı etkileyen yağmurlar söz konusu. Mevsim normallerinin üzerinde yağmurlar var. Yirmi dört saat içerisinde iki yüz kilo kilograma kadar çıkan yağmurlar yer yer etkili olmuş” diye konuştu.