Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Temmuz’da süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ ve Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği ilgili açıklamalarda bulundu. Tahıl anlaşmasının uzatılması konusuna değinen Putin, “Eğer bize verilen tüm vaatlerin yerine getirilmezse bu anlaşmada katılımımızı askıya alabiliriz. Ancak bu vaatler yerine getirilirse anlaşmaya yeniden dahil oluruz” dedi.
Putin, ayrıca Birleşmiş Milletleri (BM) eleştirerek BM'nin şu ana kadar soruna tatmin edici bir çözüm bulamadığını ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’den anlaşmanın uzatılmasına yönelik teklif içeren herhangi bir mektup almadığını aktardı.

“Askeri harekatın nedenlerinden biri, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik tehdidinin bulunması”
Ukrayna’nın muhtemel NATO’ya üyeliği ilgili de konuşan Putin, “Ukrayna'nın NATO üyeliğine gelince, bunun hakkında birçok kez konuştuk Böyle bir başvurunun kabul edilmesi bizim ve Ukrayna’nın güvenliği için tehdit oluşturur. Neticede özel askeri harekâtın nedenlerinden biri, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik tehdidinin bulunmasıdır. Bunun Ukrayna'nın güvenliğini artırmayacağından, dünyayı daha kırılgan hale getireceğinden ve uluslararası arenada gerilimi tırmandıracağından eminim" ifadelerini kullandı.
Batılı ülkeler tarafından Ukrayna ordusuna sağlanan silah desteklerini eleştiren ve bu desteklerin bir amaca ulaşamadığını savunan Putin, “Uzun menzilli füzelerin tedarikine ne kadar umut bağladıklarını görüyoruz. Evet bunlar zarar verir. Ancak füze kullanılarak muharebe sahasında hiçbir kritik değişiklik elde edilemez. Aynı şey yabancı üretim tanklar ve piyade araçları için de için geçerli. Bu tür yeni silahların sevkiyatı Ukrayna’da durumu zorlaştırmaya ve çatışmanın körüklenmesine fayda sağlar” dedi.