Hz. Ali yaklaşık 5 yıl süren halifeliği sonrası 661 yılında Hariciler'den Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem tarafından gerçekleştirilen bir suikastte hayatını kaybetti ve iktidar 20 yıllığına Muaviye'de kaldı.

Hz. Ali’nin öldürülmesi üzerine Hz. Hasan, halifeliği Muaviye’ye bırakmak zorunda kalmış ve Muaviye de kendinden sonra halifeliğin Hz. Ali’nin diğer oğlu Hz. Hüseyin’e geçeceğinin sözünü vermiştir. Ancak Muaviye’nin ölümün ardından halifelik kendi oğlu Yezid’e geçince, Küfe halkı Yezid’in halifeliğini tanımayarak Hz. Hüseyin’e mektup yazmışlar ve kendisine olan bağlılıklarını bildirmişlerdir.


Küfe’den gelen bu mektup üzerine beraberindeki bir ordu ile Küfe’ye gelen Hz. Hüseyin ile Yezid’in ordularının karşılaşması tarihte Kerbela Olayı olarak isimlendirilmiştir.

Kerbela Olayı Ne Zaman Yaşanmıştır?
Kerbelâ Olayı veya Kerbelâ Savaşı ya da Kerbelâ katliamı, 10 Ekim 680'de, bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbelâ şehrinde, Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid'in ordusu arasında cereyan etmiştir.


Kerbela Anması
Kerbela katliamı her sene İstanbul Halkalı'da düzenlenen evrensel Aşura Matemi Merasimleri’nde anılır. Merasimlere her sene binlerce kişi katılır. Bu tören Aşura gününü en iyi şekilde anlatması yönünden UNESCO tarafından en iyi Aşura Merasimi seçilmiştir.


Azerbaycan'da Kerbela şehitleri anıldı
Azerbaycan halkı, Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilmesinin yıl dönümü dolayısıyla camilere akın etti.
Azerbaycan'da, Hazreti Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ile 72 kişinin Kerbela'da şehit edilişinin 1384'üncü yıl dönümünde anma töreni düzenlendi. Başkent Bakü'de ve diğer illerde sabah saatlerinden itibaren camilere akın eden Azerbaycanlılar, Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini Kur'an-ı Kerim okuyarak, dua ederek anarken, bazı vatandaşlar da mersiye okudu. Kafkas Müslümanları İdaresi ve Sağlık Bakanlığının organizasyonu ile Bakü'deki camilerde ve bölgelerde gönüllü kan bağışı kampanyası düzenlenirken, anma etkinliklerine katılanlar ihtiyaç sahiplerine de yardımda bulundu.


Öte yandan, Kafkas Müslümanları İdaresi (QMİ) tarafından yapılan açıklamada, törenlerde zincir vurmanın yasaklandığı duyuruldu.