Bakan Bilgin, Habertürk'te gazetecilerin asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin sorularını cevapladı. Asgari ücret için rakam veren Bakan Bilgin, en son Nisan ayında en düşük emekli maaşına yapılan düzenlemenin ardından üst seviyedeki emekliler için kademeli zam formülünün uygulanacağını söyledi.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şu şekilde:

ASGARİ ÜCRET İÇİN BEKLENEN RAKAM

Fırıncıdan meslektaşına ucuz ekmek sattın davası Fırıncıdan meslektaşına ucuz ekmek sattın davası

"Enflasyona karşı da çalışanların, emekçileri koruyacak bir dizi sosyal politika uygulaması devreye soktuk. Türkiye tarihinde ilk defa 460 dolara yakın bir asgari ücret açıkladık.

Asgari Ücret Komisyonu, işveren, işçi sendikaları ve kamu adına bizim üyesi olduğumuz bir komisyon. Bu komisyon kararları veriyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye'nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor.

MİLYONLARCA EMEKLİYE KADEMELİ ARTIŞ

Yasal prosedürde emekli maaşları temmuz ayında düzenleniyor. 7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon. Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. 

Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak. Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor. "