23 yıldır yayın hayatında taviz vermeden ekonomi haberciliğinde ön sıralarda yer alan Ekovitrin, Türkiye Yüzyılı’nın başladığı süreçte de sektörel açılımlarını devam ettiriyor. 


Sektörün önde gelen şirketlerinden Katılımevim’i kapağına alan Ekovitrin, Temmuz sayısında iş dünyasından ihracata, finanstan lojistike, otomotivden hava taşımaya, enerjiden yeşil ekonomi, eğitim, fuar ve kentsel dönüşüme, uluslararası ilişkilerden yeni ekonomi yönetimine kadar bir çok alanda gelişim, değişim ve dönüşüme yönelik haber, röportaj, inceleme ve analiz yazılarıyla ufuk açtı.


TASARRUF FİNANSMANINDA DEĞİŞİM
Ekonominin en önemli sektörlerinden gayrimenkul ve otomotivin tasarruf finansmanı sektöründeki önemli ismi Katılımevim’i kapağına taşıyan Ekovitrin, sektördeki değişim ve dönüşümü Katılımevim Genel Müdürü Ahmet Özcan aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.


Güven unsuru üzerinden şekillenen iletişim yetenekleri, uzun vadeli gerçekçi projeksiyonlara dayanan stratejik hareket güçleri ve teknolojik altyapılarıyla tasarruf finansman sektöründe farklılıklarını ortaya koyduklarını dile getiren Ahmet Özcan, 2018 yılından beri tasarruf finansmanı sektörüne yenilikçi ve güvenilir hizmetler verdiklerini, toplumun önceliği olan ev ve otomobil beklentisine bireylerin kendi bütçeleri çerçevesinde sundukları alternatiflerle cevap verdiklerini söyledi. 


BAŞARININ ARDINDA GÜVEN VAR
Katılımevim Genel Müdürü Ahmet Özcan Ekovitrin’e verdiği röportajında, “Çalışanlarımızla daha çok müşteriden ziyade daha fazla mutlu müşteriye önem verdik. Sektörde güven tesis ettik. Onbinlerce aileyi ev ve araba sahibi yaparak hayallerini gerçekleştirdik” dedi.


Katılımevim’in aynı zamanda sektöründe Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) ilk lisans alan, ilk halka arz edilen ve Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da ilk işlem gören şirket olduğunu hatırlatan Ahmet Özcan, Katılımevim’in bugün itibariyle 70 şube ve 758 çalışanıyla tasarruf finansmanı sektöründe hizmet ürettiğini, geçen yıl sözleşme adedini yüzde 28, sözleşme hacmini yüzde 106 büyüten Katılımevim’in sektörde değişim ve dönüşümün öncüsü durumunda olduğunu kaydetti.


75 milyar TL sözleşme ve 20 milyar TL finansman büyüklüğüne ulaşan sektörde en iyisi yapmaya çalıştıklarını belirten Ahmet Özcan,  tasarruf finansmanı sektörünün daha gelişmesi için acil ihtiyaçlara yönelik yeni ürünleri gündeme getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. 


EKOVİTRİN’DE DOSYALAR GEÇİDİ
İş dünyası yeni hükümetle birlikte oluşturulacak Orta Vadeli Program’a (OVP) odaklandı. Söz konusu süreç için biz de yeni hükümeti bekleyen meseleleri bir bir sıraladık. Bu doğrultuda Türkiye ekonomisi nasıl bir yol haritası izleyecek hep birlikte izleyeceğiz. 


Öte yandan tüm stratejilerini Türkiye Yüzyılı’na göre şekillendiren şirketler değişime ve dönüşüme kapılarını sonuna kadar açmış durumda. Asgari ücretin net 11 bin 402 lira olması, memur maaşlarındaki asgari 22 bin liralık beklenti ve milyonların beklediği emekli maaşları da ekonomideki harekete değer katacak gelişmeler arasında bulunuyor. 
Dolayısıyla Ekovitrin Temmuz sayısında önemli dosyalar birbirini takip ediyor. Tasarruf finansmanı konunda sektörün güçlü firmalarından Katılımevim Genel Müdürü  Ahmet Özcan ile yaptığımız röportajın ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin, döviz kuru politikaları ve dış pazarlara yönelik açıklamaları, MÜSİAD Başkan Mahmut Asmalı’nın “yatırım yılı vizyonu” konusundaki görüşleri, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın “Yeni nesil bankacılıkta başarı farklılaşmaktan geçiyor” mesajı, Prof. Dr. Gürsel Öngören’in “Kentsel Dönüşümü 5 Yılda Bitirebiliriz” başlıklı röportajı, “Astaş Juki’den robotik çözümler” başlıklı haberimiz, tarımda ürün taban fiyatlarıyla ilgili analizimiz, küresel iş hacmi 6 trilyon doları aşan hava Kargo taşımacılığı konusunu işlediğimiz “lojistik” özel dosyamız zamanımızın değişim ve dönüşümünü yansıtan gelişmeler olarak dikkat çekiyor.


Bu sayımızda son dönemde artan otomobil fiyatlarını masaya yatırdık. Bakanlık dahil uzman görüşlerinin yer aldığı haber ve analizlerde sektördeki durumu ortaya koyduk. Ayrıca Türkiye’nin en önemli markaları, yılın ihracat şampiyonları ve birbirinden ilginç fuar takvimleri Ekovitrin’in müstesna sayfaları arasında yerini aldı. 


YAZARLARIMIZDAN NOKTA ATIŞLAR
Diğer taraftan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) etkinliklerine yönelik haberlerimiz, üniversitenin mümtaz hocalarının yazdığı makaleler ile yazarlarımızdan Eda Karadağ'ın "Yılın İkinci Yarısı Başlıyor", Av. Ahmet Burak Yalçın'ın "Kira Sözleşmelerinde Tahliye Taahhütnamesi", Tümay Mercan'ın "Kurumsal Sosyal Sorumluluğun Sorumluluğu",  Sedat Yılmaz'ın "Büyürken Enflasyon Asla Unutulmasın", Işılay Reis Yorgun'un "Geleceğimize Sahiy Çıkmak İçin Toprağımızı Koruyalım", Erkan Öz'ün "Para nedir, Ne Değildir?", Dr. Cüneyd Ebrar Levent'in "Yeni Ekonomi Yönetiminin İlk Sınavı ve Piyasaların Yönü" ve Tuba Saraçoğlu'nun "Aile Şirketlerinde Başarının Yol Haritası" başlıklı makaleleri birçok meseleyi aydınlatıyor.


Gündemin en ilgi çekici gelişmelerini öne çıkarma misyonunu devam ettiren Ekovitrin, tüm yayın bayileri, D&R mağazaları, online Turkcell Dergilik, Türk Telekom e-dergi platformları ve Dünya Store’da okuyucusuna ulaşıyor.
Ayrıca arayüz ve yazılım altyapısını tamamen yenilediğimiz, en güvenilir ekonomik ve son dakika haberlerini okuyabileceğiniz www.ekovitrin.com sitemizi IOS ve Android uygulamalarını telefonlarınıza ücretsiz indirerek en doğru, en güvenilir haber ve yorumlara daha hızlı bulabilirsiniz.