İngiltere’de Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre bu yılın sonbahar aylarında İngiltere’nin ev sahipliğinde bir zirve gerçekleştirilecek ve bu zirvede yapay zekânın riskleri ele alınacak. Zirvede aynı zamanda uluslararası koordineli eylem yoluyla bu risklerin nasıl azaltılacağı da tartışılacak.

Ülkelerin bu riskleri azaltmak amacıyla ortak yaklaşım geliştirme konusunda birlikte çalışmaları için platform sağlayacak olan bu buluşmada yapay zekâdan kaynaklanan önemli riskleri değerlendirmek ve izlemek amacıyla güvenlik önlemlerini kabul etmek üzere kilit ülkeler, önde gelen teknoloji şirketleri ve araştırmacılar bir araya gelecek.

Halihazırda ABD’ye ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile ABD Başkanı Joe Biden da teknoloji konusunu ele alırken, zirve açıklamasında görüşüne yer verilen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak şu ifadeleri kullandı: “Yapay zeka hayatlarımızı daha iyi hale getirmek için inanılmaz bir potansiyele sahip ancak bunun güvenli ve emniyetli bir şekilde geliştirildiğinden ve kullanıldığından emin olmamız gerekiyor. Tarih boyunca defalarca paradigma değiştiren yeni teknolojiler icat ettik ve bunları insanlığın iyiliği için kullandık. Yine yapmamız gereken şey bu. Hiçbir ülke bunu tek başına yapamaz. Bu, küresel bir çaba gerektirecek ancak engin uzmanlığımız ve açık, demokratik bir uluslararası sisteme olan bağlılığımızla İngiltere, müttefiklerimizle birlikte bu yolda öncülük edecektir.”