Çanakkale Deniz Savaşı'nın kazanılmasında büyük payı olan Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 2011'de aslına uygun inşa edilen TCG Nusret Müze Gemisi, Hopa Limanına geldi.

Hopa Limanı'na gelen TCG Nusret Müze Gemisini Hopa Kaymakam vekili Burak Çimşir ve Belediye Başkanı Taner Ekmekçi karşıladı. Gemi komutanını çiçeklerle karşılayan İlçe protokolü daha sonra gemiyi ziyaret ettiler. Gemi komutanı ziyaretçilerine Çanakkale Deniz Muhabereleri hakkında bilgi verdiler, Almanya'dan 1913'te Osmanlı Donanması'na teslim edilen geminin, 2011'de Gölcük Tersanesi'nde birebir aynısının inşa ediliş sürecini anlatan görevliler ayrıca ziyaretçilerine, müze haline getirilen kısımlarda geminin tarihçesi hakkında bilgiler verdiler.

Bu arada gemi sabah ve öğleden sonra olmak üzere vatandaşların ziyaretine açıldılar. Aileleri ve çocukları ile gemiyi ziyaret edenler zaman zaman duygusal anlar yaşarken bol bolda fotoğraf çektirdiler.

TCG Nusret Müze Gemisi komutanı ve yardımcısı öğleden sonrada önce Hopa Kaymakamı Burak Çimşir ve ardından Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’yi makamlarında ziyaret ederek ziyaretleri hakkında bilgiler verdiler. Ziyaretlerde karşılıklı hediyeler takdim edildi.

Kaymakam Çimşir ve Belediye Başkanı Ekmekçi Gemi komutan ve yardımcısına nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

TCG Nusret Müze Gemisi bir günlüğüne geldiği Hopa Limanından ertesi günde program dâhilinde Trabzon Vakfıkebir limanına gitmek üzere ilçeden ayrıldı