İZMİR (AA) - Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, sanayide çarkların daha hızlı dönmesini ve bunun sonucunda Türk ihracatçısının daha rekabetçi bir ortama kavuşmasını sağlayacak olan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu oranının yüzde 6'dan sıfıra indirilmesini "doğru bir adım" olarak değerlendirdi.

EİB'den yapılan açıklamada, yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında KKDF oranını yüzde 6'dan yüzde sıfıra indiren Bakanlar Kurulu kararının bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

Maliye Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinde vadeli ithalattan KKDF vergisini 500 milyon lira olarak öngördüğü, bunu ödememek için peşin ithalat yoluna giden sanayicilerin bankalardan kredi kullandığı dile getirilen açıklamada, kredi maliyetleri de  ortadan kalkacak olan sanayicilerin yıllık 1 milyar lira civarında bir finansman yükünden kurtulduğu ifade edildi.

Açıklamada görüşüne yer verilen EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, dünya genelinde küresel ekonomik bir durgunluk yaşandığını, sanayide çarkların daha hızlı dönmesini ve bunun sonucunda Türk ihracatçısının daha rekabetçi bir ortama kavuşmasını sağlayan değişikliği "doğru bir adım" olarak gördüklerini belirtti.

Bu konuda başta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eden Ünlütürk, "Türk sanayicisi ve ihracatçısı bu değişikliği uzun yıllardır istiyordu. Türk sanayicisinin ve ihracatçısının rekabet gücünü azaltan tüm yüklerden kurtulmasını istiyoruz. Elektrik fiyatlarındaki yüzde 2 TRT payının da aynı şekilde kaldırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.