Ekol360 bu iş birliğine Avrupa’daki stratejik şekilde konumlanmış depoları ile sipariş karşılama alanında sahip olduğu engin tecrübeyle katkıda bulunacak. ChannelEngine entegrasyonu sayesinde ise işletmeler, lojistik süreçlerini sadeleştirirken, bir yandan da çevrim içi mevcudiyetlerini 700’ü aşkın pazaryerinde ve satış kanalında artırabilecek.

Ekol360’ın uluslararası yatırımlarını sürdürürken yurt dışı operasyonlarının büyüyerek devam ettiğini belirten Ekol360 E-ticaret Lideri Melike Özeker, "Ekol360 olarak ChannelEngine ile iş ortaklığımızı, değerli bir adım görüyoruz. Teknoloji güçlerimizi birleştirmemizi sağlayacak bu sinerji sayesinde, Türk markaları küresel pazaryerlerinde kolaylıkla yer alabilecek. Müşterilerimize; en yüksek kalitede hizmet sunma ve siparişlerini her seferinde doğru şekilde ve tam zamanında teslim etme sözü veriyoruz! Bu yeni iş birliğimiz müşterilerimize sorunsuz ve verimli sipariş karşılama çözümleri sunma yolculuğumuzda önemli bir başlangıcı temsil ediyor.” diye konuştu.

Güçlerini birleştiren ChannelEngine ve Ekol360, e-ticaret ve sipariş karşılama hizmeti alanlarında bir devrim gerçekleştirmeyi amaçlıyor. ChannelEngine CEO’su Jorrit Steinz konuyla ilgili şunları söyledi; “Ekol360 ile iş birliğimizi kamuoyuyla paylaşmaktan heyecan duyuyorum. ChannelEngine için önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyan bu iş birliği sayesinde, Türk e-ticaret pazarının sunduğu muazzam potansiyelden faydalanma şansını yakalayacağız. Ekol360 ile güçlerimizi birleştirerek çevrim içi perakendecilere e-ticaret faaliyetlerini çok daha yukarılara taşımaları için ihtiyaç duydukları araçları ve kaynakları sağlayabileceğiz!”

ChannelEngine ve Ekol360 entegrasyonu, işletmelerin e-ticaret operasyonlarını zahmetsizce yönetmenin yanı sıra Ekol360’ın sağlam lojistik altyapısından da yararlanabilmelerini sağlıyor. ChannelEngine’in ileri düzey e-ticaret ve pazaryeri entegrasyon kapasitesiyle Ekol360’ın engin uluslararası lojistik deneyimini bir araya getiren iş birliği, operasyonel mükemmelliği artırmayı ve satın alma yolculuğu boyunca müşterilere çok daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.


ChannelEngine Hakkında:
ChannelEngine’in hikayesi, e-ticaret şirketlerini küresel pazaryerleriyle buluşturmanın bir fırsat olabileceğinin fark edildiği 2013 yılında başladı. 15 yılı aşkın deneyimini kullanarak en kapsamlı pazaryeri entegrasyon platformunu kurdu. Bugün, kuruluşundan neredeyse 10 yıl sonra, 8 bin 100 markanın altı milyondan fazla ürününün 700’ün üzerinde dijital satış kanalı üzerinden satışını kolaylaştırıyor. Merkezi Hollanda’nın Leiden şehrinde bulunan ChannelEngine’in Dubai, Münih, Singapur, Melbourne, New York ve Toronto’da ofisleri bulunuyor. Philips Domestic Appliances, Dagi, Modanisa, Saldos, SporPark, Hunkemöller ve Bosch müşterilerinden yalnızca birkaçı. 

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz: [email protected]

Ekol360 Hakkında:
Ekol360, Ekol’ün 33 yıllık deneyiminden güç alarak, yürütmekte olduğu farklı e-ticaret faaliyetlerini tek bir entegre sistem çatısı altında toplamak amacıyla kuruldu. Ekol360, değer katan yenilikçi bir deneyim sunarak müşterilerinin “Yol Arkadaşı” olmayı vadediyor. 
‘’E-ticaret’in Mühendisi’’ Ekol360, e-ticarette dünyaya kolay açılmanın önündeki engelleri kaldırıyor, çok uluslu yapısının getirdiği avantajları da kullanarak ihtiyaca göre esnek, teknolojik, hızlı, proaktif ve inovatif E2E çözümler sağlıyor.