banner363

banner453

banner454

banner420

AVRUPA SERBEST BÖLGESİ TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Şahinler Holding tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük sanayi projelerinden biri olan Avrupa Serbest Bölgesi’nin (ASB) ticaret hacmi 2,5 milyar doları geçti. 200 firmanın yer aldığı ASB’den 170 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, “Dünyanın en önemli teknolojilerini üreten firmaları ASB’de yer alıyor. Örnek bir sanayi teknoloji bölgesi, bir anlamda Silikon Vadisi kurduk” dedi.

İş Dünyası 30.06.2021, 17:05
AVRUPA SERBEST BÖLGESİ TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Trakya Kalkınma Ajansı, Haziran ayı yönetim kurulu toplantısını 2.5 milyar dolar ticaret hacmi olan Avrupa Serbest Bölgesi’nde (ASB) gerçekleştirdi. Toplantı öncesi Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Trakya’nın valilerini ve yerel yöneticilerini öğle yemeğinde ağırladı. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Kırklareli Borsa Başkanı Turhan Altıntel, devleti temsil eden Serbest Bölge Yöneticileri, Ergene Bölge Muhtarları, Serbest Bölge Yatırımcı Temsilcileri ve Şahinler Holding yöneticilerinin katıldığı organizasyonda konuklara Avrupa Serbest Bölgesi hakkında bilgi verildi ve bölge misafirlere gezdirildi. ASB’de önemli bir yatırımı bulunan Korozo fabrikası ziyaret edildi.

Yemekte devlet temsilcilerine ve yerel yöneticilere bölge hakkında bilgi veren Kemal Şahin, “Türkiye’nin en büyük özel sektör sanayi projelerinden biri olan Avrupa Serbest Bölgesi’nin temelini, 1998 yılında Tekirdağ Ergene’de 2 milyon m2’lik arsa üzerinde, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin ile birlikte attık. 2003 yılında, zamanın Başbakanı, günümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açılışını yaptığı serbest bölge, Trakya’nın parlayan yıldızı oldu.

İşletmesiyle, yatırımcısıyla, gelecek vizyonuyla hem Türkiye’nin hem de coğrafyanın en önemli teknoloji ve sanayi projesi oldu. Bölgede net yüksek gelirli döviz getiren sektörler var. Tekstil, Kimya, Otomotiv yan sanayi, Ambalaj, Metal, Plastik, Gıda gibi farklı sektörlerde ileri teknoloji ile üretim yapılan Avrupa Serbest Bölge’mizde ticaret hacmimiz 2,5 milyar doları geçti. Türkiye’de bulunan 18 serbest bölge arasında en son kurulanlardan olmasına rağmen, ticaret hacmi sıralamasında 3. sıraya yükseldi. Avrupa Serbest Bölgesi’nden yüzde 70’i yabancı sermayeli 200’e yakın firmadan, 170 ülkeye ihracat yapılıyor. Dünyanın en önemli teknolojilerini üreten 3M, Polyplex, İndoroma, Bekart, Lindsay, Korozo gibi firmalarımızdan, dünyanın dört bir bucağına yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yüksek katma değerli ürünler ihraç ediliyor” dedi.

  • Avrupa Serbest Bölgesi’ni gezen misafirler ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi katkılar sağlayan bölgeden çok etkilendiklerini belirterek, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin’i ve Avrupa Serbest Bölgesi yöneticilerini tebrik ettiler.

“BURADA BİR ANLAMDA SİLİKON VADİSİ YARATTIK”

Kemal Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Dolayısıyla burada örnek bir sanayi teknoloji bölgesi, bir anlamda Silikon Vadisi yarattık. ASB’de 6 binin üzerinde çalışan istihdam ediliyor. Türkiye Avrupa için önemli sektörlerde stratejik bir konumda. Avrupa Birliği’nin güneyi ve doğusunda Türkiye’nin ekonomisi kadar güçlü bir yer yok. Türkiye Avrupa Birliği’nin bir numaralı tedarikçisi olma adayı. Altın yumurtlayan tavuk olarak tanımlayabileceğimiz bu tarz çevreyle barışık sürdürülebilir projelere ihtiyaç var. Böyle büyük projelerin hayata geçmesi için devlet temsilcilerimizle, yerel yöneticilerimizle bu projede olduğu gibi birlikte çalışmamız lazım. Avrupa Serbest Bölgesi’nde doluluk oranımız yüzde 97’ye ulaştı. Bu sebeple bölgemize yatırım yapmak isteyen hatırı sayılır büyük firmaların taleplerine cevap vermek için Avrupa Serbest Bölgesi’ni genişletme ya da yeni projeler üretme gayretindeyiz” diye konuştu.

Toplantıda bölgedeki yatırımcılar hakkında kısa bilgi veren Avrupa Serbest Bölgesi Genel Müdürü Tarkan Değirmenci, “ASB’nin başarı hikayesinde katkıları olan yatırımcı; akıllı ve teknolojik yatak tekstili üreticisi Bekaert, pet şişe hammaddesinde dünya lideri olan İndorama, polyester film üretiminde dünyanın ilk üç firmasından biri olan Polyplex, sulama sistemlerinin dünya lideri olan Lindsay konfeksiyon sektöründe lider markalardan Frederic, İnovasyon devi 3M, Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi firması içerisinde ön sıralarda bulunan Korozo, soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik levha üretimi yapan TYS Trinox, Airbus’ın ana tedarikçilerinden Flammaerotec, Eurotec, Hengshi, Modavizyon gibi firmalar bölgemizde faaliyet gösteriyor.

Biz Avrupa Serbest Bölgesi olarak; elektrik, su, doğalgaz, atık su, arıtma, yol, haberleşme ve benzeri bütün altyapı gibi hizmetleri en iyi şekilde veriyoruz. ISO9001, ISO14001, ISO22001, ISO27001, ISO45001, ISO5001 kalite belgelerimiz bunun en iyi kanıtı. Altyapı hizmetlerinin yanı sıra inşaat-taahhüt, toplu yemek, bilişim, sigorta, bakım onarım, yükleme/boşaltma, depoculuk, danışmanlık, özel güvenlik, vb. hizmetler de veriliyor. Kadrolarımızla müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için gece gündüz gayretle çalışıyoruz. Ayrıca müşterilerimizle de bir ekip gibi verimli çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)