Cumhuriyet tarihinin ilk Külliye Projesi olan Ahi Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısında yurtdışından getirdiği iplerle halı dokumacılığı ve oniks işlemeciliği yapan Melek Boynueğri Kürkçü, oniks taşından özel objeler ve takımlar setler üretiyor.

AW023472_03

Oniks taşından özel objeler ve takımlar setler üretmek için farklı yöntemler kullanan Kürkçü, kesme, oyma, cilalama ve şekillendirme gibi işlemlerin yanı sıra makine desteği kullanarak halı dokuyor. Oniks taşı ve halı dokuma sanatının güzelliklerini ortaya çıkaran Kürkçü, internet üzerinden izlediği videolar sonrasında KOSGEB desteği ile yurt dışından makinesini getirip Kırşehir'de bir ilki de başarıp iş hayatına koyuldu.

AW023472_04
Kürkçü, "Makineyi getirdikten sonra evimde hobi olarak bu işi yapmaya başladım. Amatör çalışmalarımda güzel sonuçlar elde edince hobimi işe çevirmeye karar verdim. İnternet üzerinden ve mimarları desteği ile çalışıyoruz. Ürünlerin çokluğu değil kişiye özel üretilmesi en önemli başarımız. Yurt içi ve yurtdışı satışlarımız var. Makine ile halı dokuma işlemi, geleneksel el dokuma yöntemine göre daha maliyeti de düşük buda bize avantaj sağlıyor" ifadelerini kullandı.