Türkiye 15 Temmuz 2016 günü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu birkaç kansız generallerin ve askeri personelin içinde olduğu hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı.

3364580

TSK’nın silahları halka çevrildi, TSK’nın uçakları Cumhurbaşkanlığı’nı, Meclis’i, sokakları bombaladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla halk sokağa döküldü ve egemenliğine, ülkesine, birliğine sahip çıktı.

2565573

Binlerce kişi tankların önüne yattı, göğsünü kurşunlara siper etti. O gece devlet ve millet el birliği yaparak FETÖ’nün alçak darbesini püskürttü. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm ülke FETÖ’cü hainlere direndi, o gece bir Türkiye destanı yazıldı.

2565572

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ

Türkiye’nin hainlere karşı verdiği 15 Temmuz mücadelesinde bir gecede 251 vatansever şehit oldu, 2 bin 196 vatandaşımız ise yaralandı.

2565579

15 TEMMUZ DESTANI

15 Temmuz 2016 günü darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türkiye, milleti ve devletiyle omuz omuza verdiği direniş ve mücadeleyle tüm dünyaya örnek teşkil etti. Türk demokrasisini hedef alan bu hain girişim, Türk halkının demokrasiyi ve seçilmiş iradeyi korumak için gösterdiği destansı direnişle geri püskürtüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa dökülen Türk milletinin gösterdiği cesaret ve kararlılıkla elde edilen bu zafer, dünyada örneği olmayan bir ruh halini ve demokrasi bilincini ortaya koyuyor. Zaferle sonuçlanan bu anlamlı direnişi ve mücadele ruhunu toplumsal hafızada her daim diri tutmak amacıyla “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” her yıl özenle hazırlanan çeşitli etkinliklerle anılıyor. 

2565582

EKOVİTRİN 15 TEMMUZ'U UNUTMADI, UNUTTURMADI!

Aylık yayımlanan iş ve ekonomi dergisi Ekovitrin, hain darbe girişimini Ağustos 2016'da kapağına taşımış, sayfalarının da büyük bir bölümünü bu konuya ayırmıştı. 

ağustos

15 TEMMUZ'DA NE OLDU?
Ankara Kızılay istikametinden gelip Genelkurmay Başkanlığı önüne doğru giden tanklar TBMM önünde, ellerindeki bayraklarla demokrasiye sahip çıkan halkın direnişi ile karşılaştı. 

Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu.

2565584

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. 

2565598

Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu.

Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. 

Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. 

 Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

TRT'de, darbe girişiminde bulunan FETÖ'cü terör örgütü mensuplarının püskürtülmesinden sonra çalışanlar bir araya gelerek darbe girişimine tepkilerini ifade etti. 

3364573

Ankara’da askeri kalkışma sırasında kentin caddelerine giren tanklar özel araçları ezerek ilerlerlediler. 

Ankara Kızılay Meydanı’nda askeri kalkışmayı protesto etmek için toplanan ve üzerlerine ateş açılan vatandaşların tepkisi. 

Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerlerin polise teslim olmasından sonra köprüdeki tankın üzerine çıkan vatandaşlar sevinç gösterilerinde bulundu. 

Mersin’de, vatandaşlar ellerinde bayraklarla zırhlı araçların üzerine çıkarak askeri kalkışmayı protesto ettiler. 

FETÖ mensuplarınca darbe girişiminde hedef alınan Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesi içindeki binalarda büyük hasar meydana geldi. 

15-temmuz

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Harekat polislerinin operasyon düzenlediği Jandarma Genel Komutanlığı binasında gözaltına alınan yaklaşık 200 asker yarı çıplak vaziyette binadan çıkarıldı. 

FETÖ’nün darbe girişiminde hedef alınan TBMM’de büyük hasar oluştu. 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde havadan saldırılan Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda ağır hasar meydana geldi. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde göz altında tutulan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk (1. sıra ortada) ve beraberindeki askerler. 

15-temmuz-haber

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Genelkurmay Komuta Kontrol ve Hava Füze Savunma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Arif Pazarlıoğlu. 

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Harekat polislerinin operasyon düzenlediği Jandarma Genel Komutanlığı binasında gözaltına alınan yaklaşık 200 asker yarı çıplak vaziyette binadan çıkarıldı. 

Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe girişimi sırasında İstanbul Vatan Caddesi’ne getirilen tanklar polis ekipleri tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü bahçesine sokularak kontrol altına alındı. 

12-01-2017378WhatsApp Image 2017-01-12 at 12.57.25

Adalet Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir kitap hazırladı. '15 Temmuz: Yüzyılın İhaneti- Yüzyılın Zaferi' adı verilen kitap, A Haber kameramanı Aytekin Polatel'in çektiği karelerle başlıyor. Kitapta o gece yaşananlara dair çok çarpıcı fotoğraflar yer alıyor. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan 15 Temmuz 2016'da FETÖ'nün hain darbe girişimine maruz kalan Türk Halkı, direnişiyle gücünü tüm dünyaya gösterdi. Bundan tam 5 sene önce 15 Temmuz 2016 tarihinde, hain darbe girişimini halk ve devlet birlikte geri püskürtmüştü. Sahiplenilmiş, bedeli ödenmiş, hak edilmiş bir demokrasimiz olduğunu kanıtlayan Türk halkı, ardından ise bu tarihi Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlamaktadır.