banner526

banner527

banner403

banner420

Dünya devletlerini yöneten üst akıl

ABD’nin Suriye’de boşattığı alanlara Fransa neden acilen talip oldu. ABD’nin Fransa’nın bu talebine hiçbir yorumda bulunmaması, hatta zımni olarak kabul etmesi dikkatlerden kaçtı. Üst Akıl’ın 1884’te Berlin Konferansı’nda aldırdığı kararla Suriye toprakları Fransa’ya bırakılmıştı.

Ocak-19 11.01.2019, 12:37 11.01.2019, 12:41
Dünya devletlerini yöneten üst akıl

Bu yazıda, Fransa’nın müdahalesinin hiç de tesadüf olmadığı, tarihi 1884’e kadar uzanan ve detayları çok da açıklanmayan uluslararası bir belgeye ”Berlin Conference” dayandığı anlatılacaktır. Çok yakın zaman önce ABD Başkanı Trump’ın, ABD askeri güçlerini Suriye’den çıkarmaya karar vermesiyle Suriye’de kartlar yeniden karılmaya başlandı. Dış siyasetle doğrudan ilgilenenlerin dışında, birçok kişinin dikkat bile etmediği hususlardan biri ABD’nin boşattığı alanlara Fransa’nın neden acilen talip olduğuydu. ABD’nin Fransa’nın bu talebine hiçbir yorumda bulunmaması, hatta zımni olarak kabul etmesi bile çok dikkat çekmedi. Suriye olayı ile ilgili olarak ABD, Rusya, Türkiye, İran, İsrail, Irak’ın pozisyonları ve siyasi gerekçeleri birçok yazıda ortaya konulmuştur. Gelişen olaylara bağlı olarak birçok yeni senaryolar ve ihtimaller tabii ki gelecekte de yazılacaktır.

Bu yazıda, Fransa’nın müdahalesinin hiç de tesadüf olmadığı, tarihi 1884’e kadar uzanan ve detayları çok da açıklanmayan uluslararası bir belgeye ”Berlin Conference” dayandığı anlatılacaktır. Bu belgenin 13 Temmuz 1878’de imzalanan Berlin Anlaşması ile doğrudan bir ilgisi yoktur. Bu belgenin detaylarını ve sonuçlarını ortaya koymadan önce Osmanlı İmparatorluğu’nun bu tarihlerde içinde bulunduğu siyasi durumu ve bu belgenin ortaya çıkmasındaki dolaylı mesuliyetini ortaya koymakta da fayda vardır.

Devamı için tıklayınız..

Yorumlar (0)