İtalyan lüks spor araba üreticisi Ferrari, kendi tarihinde bir ilke imza atarak Purosangue adını verdiği SUV'u piyasaya sürmeye hazırlanırken, süper lüks araç için Türkiye'den de 40 kişinin sırada olduğu ortaya çıktı.

Ferrari'nin 40 milyon TL'lik SUV'u için Türkiye'de 40 kişi sıraya girdi - Resim: 4
Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci Türkiye’de 40 kişinin Ferrari’nin ilk SUV modeli Purosangue’ı beklediğini, bu sayının yılın başında 20 olduğunu dile getirdi.


Ayrıca Özpeynirci, Türkiye’ye bu yıl sadece bir ya da iki Purosangue’e teslim edileceğini söyledi.


Özpeynirci Twitter’da şunları dedi: “40 kişi sırada bu aracı bekliyor. Ferrari’nin ilk SUV modeli Purosangue bildiğiniz gibi bir milyon 470 bin avroya yıl sonunda Türkiye’de ilk sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl bir veya iki adet gelebilecekmiş. Seneyeyse teslimatlar artacakmış. Türkiye’de yılın başında 20 olan bekleme sırası 40’a yükselmiş.”


Ferrari, ilk yıllarından beri 2+2 otomobil (yani iki ön ve iki küçük arka koltuklu) stratejisini benimsemişti. Ancak İtalyan devi tüm ezberleri bozarak ilk SUV modeli olan Ferrari Purosangue'yi yaklaşık 8 ay önce tanıtmıştı.

Ferrari'nin 40 milyon TL'lik SUV'u için Türkiye'de 40 kişi sıraya girdi - Resim: 6
Ferrari'nin verdiği bilgilere göre Purosangue, geriye doğru açılan arka kapılara sahip. Bu kapılar, 79 derece açıyla açılıyor.


7.6.5 litrelik V12 motorla gelen Purosangue, 0'dan 100 km/s'ye 3,3 saniyede ve 0'dan 200'e 10,6 saniyede çıkabiliyor. V12 motoru 8 ileri vitesli çift kavramalı şanzıman ile eşleştirilen araç 700 bg üstü güç ve 715 Nm tork üretebiliyor.


Kanadalı üretici Multimatic'in True Active Spool Valve (TASV) teknolojisinin kullanıldığı bir aktif süspansiyon sistemi de Purosangue'de yer alıyor. Purosangue'nin bagaj hacmi ise 473 litre olarak açıklandı.