Türkiye‘nin en büyük kiralama platformu Kiralabunu‘nun Kurucu Ortağı Sinan Ventura, ”Cep telefonu alışverişinde talep, uzun süredir gelen fiyat artışlarıyla nedeniyle yurt dışına kaymıştı. Yeni gelen yüksek izin harçlarıyla fiyat farklılıkları eşitlendi. Cep telefonuna kiralama talebinde bugünden itibaren en az yüzde 40 artış bekliyoruz, iç pazar hareketlenir“ dedi.

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve yeni gelen izin harçlarındaki artış özellikle telefon pazarında iç pazarda hareketli günlerin yaşanmasına neden olacak. Teknoloji ürünlerinde son 6 ayda ortalama yüzde 40’lık bir fiyat artışı yaşandığına dikkat çeken Kiralabunu‘nun Kurucu Ortağı Sinan Ventura, yurt dışı izin harcının yükselmesiyle iç ve dış pazarda fiyat dengesizliklerinin giderildiğini belirtti. Ventura,”Kayıt dışını önleyen bu hareket sonrasında talebin canlanmasını bekliyorum. Fiyat yükselişi iç talebi bayağı daraltmıştı. Kararla birlikte kiralama ve yenilenmiş cihaz talebinde hareketlenmeyi çok net göreceğiz. Kiralamaya talep en az yüzde 40 artış gösterir“ dedi.

Son gelişmelerin kiralamanın önünü açtığını vurgulayan Ventura, özellikle işlerini teknolojiyle devam ettirmeye ihtiyaç duyanlar, uzaktan çalışanlar, öğrenciler, kurumsal şirketler özellikle kobilerde kiralama talebinde artış beklediklerini sözlerine ekledi.

Sinan Ventura, kiralamaya yönelimin yüzde 55’in üzerindeki enflasyonda kullanıcılara yüzde 35’in üzerinde tasarruf sağladığına da vurgu yaptı.

Cep telefonundan robot süpürgeye, televizyondan kulaklığa, sağlıktan müziğe 14 kategoride 600‘ün üzerinde ürünün kiralandığı Kiralabunu.com, tüketici talepleri doğrultusunda her geçen gün ürün portföyüne yeni kategoriler ekliyor.