973 ilçenin dahil edildiği çalışmada sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 parametre kullanıldı. Bu parametreler arasında kişi başına düşen gelirden, kişi başına düşen sinema koltuğuna kadar pek çok konu başlığı bulunuyor.

Araştırma neticesinde belirli değişkenlere göre değerlendirilen ilçeler gelişmişlik seviyesine göre 6 sınıfa ayrıldı. 1. kademedeki ilçeler skorları en yüksek olan ve en gelişmiş ilçeler olurken, 6. kademedeki ilçeler en az gelişmişler sınıfına girdi. 1. kademedeki ilçeler arasına Ankara’dan 6 ilçe girerken, ilk 20 içinde İzmir’in üç ilçesi yer aldı…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri araştırması sonuçlandı. Araştırma sonucuna göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en gelişmiş ilçe Şehitkamil oldu.


Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 973 ilçenin dahil edildiği çalışmada sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 parametre kullanıldı. Araştırma neticesinde belirli değişkenlere göre değerlendirilen ilçeler, gelişmişlik seviyesine göre 6 sınıfa ayrıldı. 1. kademedeki ilçeler skorları en yüksek olan ve en gelişmiş ilçeler olurken, 6. kademedeki ilçeler en az gelişmişler sınıfına girdi. Araştırma sonucuna göre Şehitkamil; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en gelişmiş ilçe oldu. Şehitkamil, Türkiye genelinde ise 31. sırada yer aldı. Şehitkamil; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Konya, Muğla ve Denizli ilinden sonra Gaziantep’i 9. sıraya taşıdı.

TÜRKİYE’NİN EN GELİŞMİŞ 20 İLÇESİ 
1 - Şişli - İstanbul

2- Çankaya - Ankara

3- Beşiktaş -İstanbul

4- Kadıköy - İstanbul

5- Yenimahalle - Ankara

6- Bakırköy - İstanbul

7- Fatih - İstanbul

8- Nilüfer - Bursa

9- Ataşehir - İstanbul

10- Başakşehir - İstanbul

11 - Konak - İzmir

12 - Beyoğlu - İstanbul

13 - Ümraniye - İstanbul

14 - Sarıyer - İstanbul

15 - Muratpaşa - Antalya

16 - Üsküdar - İstanbul

17 - Bornova - İzmir

17 - Bornova - İzmir 

18 - Balçova - İzmir

19 - İstanbul - Tuzla

20 - İstanbul - Maltepe