“Mehmet Şimşek 4 Haziran 2023 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başladı. Göreve geldiği  2023 Haziran ayında enflasyon % 39.59'du. Aradan bir yıl geçti ve bugün açıklanan enflasyon rakamı % 75.45. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından: “Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek” dedi.

Evde Bakım Yardımı ödemeleri Kurban Bayramı öncesi hesaplarda! Evde Bakım Yardımı ödemeleri Kurban Bayramı öncesi hesaplarda!


Sosyal medya platformu X üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Şimşek, yıllık enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyeceğini belirtti.

Yaptığı değerlendirmede hedefe ulaşmak için kararlı olduklarını belirten Şimşek şöyle devam etti:

“En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek. Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.”