Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in de yakından takip ettiği ve desteklediği çalışmalar çerçevesinde faaliyet yürüten lavanmer lavanta bahçesi de muhteşem güzelliği ile kuruluşunun üzerinden geçen 4 yıl içerisinde on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretçi akınına uğradı. Mersin merkezde faaliyetlerini sürdüren bahçenin işletmecisi Duygu Yılmaz’ı ziyaret eden Kooperatif Başkanı Meral Seçer, yaptığı gezinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Seçer, “Lavanmer burada 4 yılda harikalar oluşturmuş. Mersin’de böyle güzel işler yapan kadınların sayısının çoğaldığını görmek çok mutluluk verici. Lavanta bahçesini kurduktan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesinin stantlarında yer almaları hem kendilerini tanıtmalarına hem yerli hem de kentimizde yaşayan yabancı nüfusun da buraya gelmesini sağlamış. Tüm Mersinlerin burayı ziyaret etmesini isterim” dedi.

AW935496_02
Bu tür yerleri görmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Seçer, “Bir kadın istedikten sonra başaramayacağı şeyin olmadığını düşünüyorum. Çünkü kadınlar üretken, ellerindeki imkanlarıyla en iyi şeyleri yapabilecek güce sahipler. Kooperatif olarak da kadınlarla iş birliği yapıyoruz. Örneğin burada işletmecimiz ürettiği lavantadan yağlar ve kozmetik ürünler elde ediyor. Bunların tanıtımında ve pazarlanması konusunda da Kooperatif olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AW935496_04
Kadın ve Aile hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevlisi Burcu Sert ise işletme sahibine hem üretim aşamasında hem tanıtım aşamasında destek olduklarını belirterek, "Burası kadın girişimcimizin bir işletmesi. Üreticimize sağladığımız destekler tanıtım destekleri sayesinde ziyaretçi sayısının artmasına vesile olduk. Aynı zamanda da özel olarak buraya yine kadınları gezi maksatlı sosyalleşmesi için turlar düzenledik. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kadın işletmecilerin her zaman yanındayız” şeklinde konuştu.

AW935496_01
Bahçeyi kurmaya eşi ile birlikte 4 yıl önce Isparta’da gerçekleştirdikleri tatilde karar verdiklerini anlatan Duygu Yılmaz ise “Isparta'da çok beğendik lavantaları ve ‘Neden Mersin’de böyle bir şey olmasın’ dedik. Mersin’in turizmine katkı sağlamak istiyoruz. En büyük amacımız bu. 4 yılın sonunda amacımıza da ulaştık. Bu yıl yerli ve yabancı yaklaşık 30 bin ziyaretçi ağırladık. Burada iki çeşit lavanta var. İki çeşit dikerek sezonumuzu biraz daha uzatıyoruz. Birinin bizim için yağı çok kıymetli diğerinin de görseli çok kıymetli. Gelin-damatlar özellikle çok beğeniyorlar ve çekimleri akşam gün batımında çekimleri çok tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.