Siirt Valiliği himayelerinde Şirvan Kaymakamlığınca Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde düzenlenen anma töreni, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

AW045733_04
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam eden törende, Şirvan İlçe Müftüsü Basri Bilgetay tarafından şehitler için dua okudu.
Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya,1993 yılında terör örgütü mensuplarınca hunharca gerçekleştirilen bu katliamın tarihte kara bir leke olarak tescil edildiğini söyledi.

AW045733_03
"Bizler hiçbir zaman şehitlerimizi unutmayacağız. Onların emanetlerine millet olarak, devlet olarak her zaman sahip çıkacağız" diyen Vali Kızılkaya, "Gözü dönmüş bu caniler bir gece baskınında camilere sığınmış ve adı henüz konulmamış üç-beş aylık bebekler ile kadın ve yaşlı 37 vatandaşımızı şehit etti. Aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terör örgütüne karşı mücadelemiz azim, inanç ve kararlılıkla devam edecektir. Şehitlerimizin ruhları şad, makamları âli olsun” dedi
Vali Kızılkaya ve beraberindekiler, Daltepe ve Kalkancık Köy şehitliğini ziyaret ederek, şehit kabirlerine karanfil bıraktı, dua edildi. Kızılkaya, şehit aileleri ve köy sakinleri ile bir araya gelerek, kendileri ile bir süre sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi.

AW045733_05
Vali Kızılkaya şehitleri anma programının ardından Yağcılar Köyü Karakol Komutanlığı’nı ziyaret etti.
Bölgenin güvenlik asayişi hakkında askeri yetkililerden bilgi alan Vali Kızılkaya, Mehmetçikle sohbet ederek, kolaylıklar diledi.
Vali Kızılkaya ya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, Şirvan Kaymakamı Emrah Bütün ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Deniz eşlik etti.