İngiltere’de hükümetin koyduğu Covid-19 kısıtlamalarını bizzat Başbakan Boris Johnson ve çevresindekilerin ihlal etmesiyle ortaya çıkan ‘Parti skandalı’, Johnson’ın milletvekilliğinden istifasına kadar ilerledi.

2022’de kabinesindeki bakanların isyanı sonrası başbakanlık görevinden ayrılan Boris Johnson, hakkında yürütülen parti skandalı soruşturmasının bir cadı avına döndüğünü, bununla kendisini parlamentodan kovmanın hedeflendiğini öne sürerek ‘şimdilik’ görevinden ayrıldığını duyurdu.

Milletvekilliğini bırakan Johnson’ın bu kararı kimilerine göre zaten görevine son verilecek olan eski başbakanın ön alma hamlesi.

Hatırlanacağı gibi Covid-19 kısıtlamaları sırasında hükümet mensupları, ofislerinde çeşitli defalar parti vermiş ve medyaya sızdırılan fotoğrafların da yarattığı baskıyla soruşturma başlatılmıştı.

Komitenin hazırladığı rapor Johnson’a önceki gün teslim edilirken, prosedüre göre Johnson’ın cevap için iki hafta süresi var. Johnson’ın iddiasına göre milletvekilliğinden 10 veya daha fazla gün uzaklaştırılması gerektiği bu raporda yer alıyor. Bu da vekilliği kaybetmesi ve bu koltuk için seçim düzenlenmesi anlamına gelebilir.