banner528

banner526

banner527

banner420

VoLTE nedir? Volte araması nasıl yapılır? İşte VoLTE ayarları...

Volte teknolojisinin detayları araştırılan konular arasında yerini aldı. Volte nedir, ne demek? Bu teknoloji 5G teknolojisinin gelişmesiyle yüksek kalitede ses hizmetlerinin sunulabilmesini mümkün kılıyor. Vatandaşlar volte ile daha yüksek kalitede sesli görüşmeler yapabiliyorlar. İşte konu ile ilgili merak edilenler…

Bilim ve Teknoloji 08.12.2020, 12:00 08.12.2020, 15:59
VoLTE nedir? Volte araması nasıl yapılır? İşte VoLTE ayarları...

Volte nedir? sorusu vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yerini aldı. Koronavirüsle mücadele kapsamında evlerinde kalan vatandaşlar teknolojik aletler ile görüşmelerini yapıyorlar. Farklı özellikler ile bu görüşmelerin kalitesi artırılabiliyor. Ses aramalarının LTE şebekesi üzerinden yapılmasını sağlayan volte teknolojisi yüksek kalitede ses hizmetlerinin sunulabilmesini mümkün kılıyor.

VOLTE NEDİR?

Volte, 5G teknolojisinin gelişmesiyle yüksek kalitede ses hizmetlerinin sunulabilmesini mümkün kılan bir teknolojidir.

VoLTE teknolojisiyle klasik devre anahtarlamalı yani 2G ve 3G şebekelerinden bağımsız olarak 4,5G şebekesinden VoLTE özelliğini destekleyen ve bu özelliğin aktive edildiği mobil telefona sahip abonelere yüksek kalitede ses hizmeti verilebiliyor.

Uygun cihaza sahip abonelere VoLTE hizmeti sunulacak. Bu teknoloji özellikle deprem, sel, yangın gibi doğal afet durumlarında şebekelerde yaşanan trafik sıkışıklığının azaltılmasına katkı sağlıyor. Böylece vatandaşların iletişiminde trafik sıkışıklığına bağlı sorunlar azalıyor.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır? 
VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için normal olarak telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tabi, gerekli şartlar bununla sınırlı değil. Operatörünüzün de VoLTE teknolojisini aktif olarak kullanıma açması gerekli. Böylece bu yeni teknolojinin tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanabiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman da VoLTE kapatma özelliği ile bu teknolojinin kullanımını kapatabiliyorsunuz.

Android VoLTE Ayarları
Android VoLTE Ayarları, Android volte açma, volte kapatma, samsung, huawei, xiaomi


iPhone VoLTE Ayarları:


iPhone, iOS volte ayarları, volte açma kapatma, apple

Yorumlar (1)
Tekno Adam 4 ay önce
Ayarları görsellerle anlatmanız çok faydalı olmuş, teşekkürler.
" https://www.karel.com.tr/blog/volte-nedir-nasil-calisir " böyle bir blog buldum ve VoLTE'yi diğerlerinden ayıran özelliklere de yer vermişler. Her iki sayfa da işime çok yaradı.