banner526

banner527

banner403

banner420

Uzay Aracı Lucy, Orhan Pamuk alıntısı ve Türk atasözünü Jüpiter'e taşıyor!

Lucy uzay aracı, Jüpiter yolculuğunda Orhan Pamuk alıntısı ve Türk atasözünün de yer aldığı plakalar taşıyor. Dünya'dan 20 mesajın taşındığı uzay gemisinde iki mesajın Türkiye bağlantılı olması dikkat çekti. NASA'nın Jüpiter'e gönderdiği uzay aracı Lucy'ye insanlığa ve Dünya'da yaşama dair anlamlı mesajlar içeren plakalar yerleştirildi.

Bilim ve Teknoloji 18.10.2021, 17:07 19.10.2021, 12:58
Uzay Aracı Lucy, Orhan Pamuk alıntısı ve Türk atasözünü Jüpiter'e taşıyor!

Lucy uzay aracı, 16 Ekim'de Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan Atlas V roketiyle fırlatmıştı. Enerjisini yakıt ve güneş enerjisi panellerinden sağlayan 14 metreyi aşkın uzunluktaki uzay aracı, Jüpiter'in etrafındaki Truva asteroitlerini inceleyecek.

Independent Türkçe'de yer alan detaylara göre uzay aracının üzerindeki plakadaysa edebiyatçılardan, bilim insanlarından, aktivistlerden ve sanatçılardan alıntılar yer aldı.

İşte bu alıntılardan bazıları: 

2006'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk'un sözlerine Türkçe olarak yer verilmiş:

Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyveler, kağıtlar ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.

Britanyalı efsanevi rock grubu The Beatles'ın vokalisti John Lennon: ''Hepimiz parlıyoruz… Ay, yıldızlar ve Güneş gibi.''

ABD'li papaz ve yurttaş hakları hareketi önderi Martin Luther King: ''Tarihi yaratanlar biz değiliz. Bizler tarih tarafından yaratılırız.''

NASAnın aracı Lucy ile Orhan Pamuktan alıntı ve Türk atasözü Jüpitere gidecek

Kozmos belgeseliyle de bilinen ABD'li gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan: ''Meraktan güç alan, temel önemdeki bilimi kesmek, tohumu yemeye benzer. Bir sonraki kışa biraz daha yiyecek kadar bulabiliriz. Fakta sonra biz ve çocuklarımızın gelecek kışları da geçirmesini sağlamak için ne ekeceğiz?''

Plakada ayrıca ABD'li şair Billy Colins'in ağzından bir Türk atasözü de yer alıyor. "Ağaca balta vurmuşlar 'sapı bendendir' demiş" şeklindeki Türk atasözü İngilizce çevirisiyle plakadaki yerini almış.

2025'TE ASTEROİDLERE YAKLAŞACAK

Görev süresince 6,5 milyar km'lik mesafe kat etmesi planlanan Lucy'nin, Truva asteroitlerine ilk kez 2025'te yaklaşması bekleniyor. Bilim insanları, uzay aracının incelemeleri sonucunda Güneş Sistemi'nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları bulabileceğine inanıyor.

981 milyon dolar (yaklaşık 9 milyar TL) bütçe ayrılan projede Lucy, 12 yılda en az 8 asteroiti ziyaret edecek. Uzay aracı ismini insanın kalıntıları bulunan en eski atasından alıyor. 1974'te bugünkü Etiyopya'da bulunan ve yaklaşık 3,2 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen primat Lucy, Australopithecus afarensis türünden yetişkin bir dişiydi.

Söz konusu primat da ismini The Beatles'ın "Lucy in the Sky with Diamonds (Lucy Gökyüzünde Elmaslarla)" sözlerini içeren 1967 tarihli ünlü şarkısından almıştı.

Yorumlar (0)