banner528

banner526

banner527

banner403

banner420

HSK'dan İstifa Eden Hamit Kocabey Kimdir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyesi Hamit Kocabey'in istifası medyanın gündemine oturdu. 2017 yılında HSK üyesi seçilen ve yaklaşık olarak 4 yıldır görevini sürdüren Hamit Kocabey bugün görevinden istifa etti. Peki Hamit Kocabey Kimdir? Hamit Kocabey kaç yaşında ve nereli? Detayları haberimizde sizler için derledik...

Haberde İnsan 14.10.2021, 22:11
HSK'dan İstifa Eden Hamit Kocabey Kimdir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda Hamit Kocabey'in istifası dikkat çekti. İki dönemden bu yana HSK üyeliğini yürüten Hamit Kocabey, üyelik görevinden istifa ettiği bilinirken, görevine seçilmeden önce de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yapıyordu.  İşte Hamit Kocabey hakkında tüm detaylar...

Seçilen 7 Üyeden 1'i Oldu

Kocabey'in HSK üyeliği adaylığı sürecinde de Bahçeli'nin onayını aldığı biliniyor. Üçü Yargıtay, biri Danıştay üyeleri ve üçü yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından olmak üzere HSK'ya 7 üye seçecek olan Meclise, 83 aday adayı başvurmuştu.

ADAYLIĞINI BAHÇELİ DE DESTEKLEDİ

MHP MYK üyesi ve Devlet Bahçeli'nin avukatı olan Hamit Kocabey de HSK üyeliği için başvurmuştu. Hamit Kocabey'in Devlet Bahçeli'nin isteği ve bilgisi doğrultusunda başvuruda bulunduğu o dönem haberler e yansımıştı.

Hamit Kocabey Kimdir? Hamit Kocabey Kaç Yaşında, Nereli?

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 06.05.1961'de Malatya Akçadağ'da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Reyhan'dır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek Lisans ve Doktorasına yaptı. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptı. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden istifa ederek, Kocabey Hukuk Bürosunu kurarak Serbest Avukatlığı başladı. Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu, Türk Enerji Sendikası, Türk Diyanet Vakıf Sendikası danışmanlığı ve avukatlığını yapmaktadır. Ayrıca bir çok kuruluşun danışmanlığını ve avukatlığını yürüttü.

Hamit Kocabey Hayatı

2006 yılından 2017 yılına kadar Milliyetçi Hareket Partisi'nin ve Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli'nin avukatlığını yaptı. 2006-2009 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2009-2012 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkan Yardımcılığı yaptı. MHP'nin 4 Kasım 2012 tarihinde yapılan 10. Olağan Büyük Kongresinde Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

21 Mart 2015 tarihinde yapılan 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Av. Dr. Hamit Kocabey 16.05.2017 tarihinde TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na seçilmiş olup, HSK Birinci Daire Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. İngilizce bilen Kocabey, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)