banner596

banner547

Kediler olmasa ne olurdu?

Evet, bizce de korkunç olurdu! Bu sevimli yaratıklar olmasa yaşam çoğumuz için çekilmezdi, değil mi? Ama varsayalım ki oldu; yeryüzündeki bütün kediler bir anda ortadan kayboldular ve yaşam da onlarsız sürmeye başladı… Acaba tek sıkıntımız oyun arkadaşı bulamamak ya da sevip okşayacak bir dosttan mahrum kalmak mı olurdu? Ya da kimilerinin tüylü ve uyuşuk bulduğu bu canlıların yokluğu herhangi bir etki yaratmaz mıydı? Böyle düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Güncel 13.08.2022, 09:25
Kediler olmasa ne olurdu?

Çünkü kediler küresel ekosistemin vazgeçilmez bir parçasıdır. Onlar olmasaydı, yeryüzü kısa süre içinde kemirgenlerin istilasına uğrardı. Fareler ve sıçanlar tahıl stoklarımızı eritir, hastalık yayar ve bazı kuş türlerini de ortadan kaldırırlardı.

Yeni Zelanda’daki küçük bir adadaki kedileri bir süreliğine adadan uzaklaştırarak yapılan deney sonucunda farelerin tahıl ambarlarına büyük zarar verdiği görülmüş. Deniz kuşlarının yumurtalarıyla beslenen fareler, bu kuşların sayısını da azaltmış. Bu deneyi tüm dünyada yapmaya kalksanız ve yeryüzündeki 220 milyon kediyi bir yere kapatsanız, insanlar bir süre sonra aç kalırdı herhalde. O nedenle bir daha düşünmek lazım: Acaba biz mi kedileri besliyoruz yoksa onlar mı bizim beslenmemize yardımcı oluyor?

Yorumlar (0)