Borsa İstanbul, haftanın üçüncü işlem gününde pozitif bir seyirde ilerlerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası özellikle bankacılık endeksindeki alımlar dikkat çekti.

Erdoğan'ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptığı değerlendirmede, "Bazı arkadaşlar 'Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor' gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ama Hazine ve Maliye Bakanı'mızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası ile atmasını kabullendik, hayırlı olsun dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik" olarak belirtmesi öne çıktı. Uzmanlar, Erdoğan'ın mesajları sonrası, piyasada faiz artışı fiyatlamasının hızlandığını belirtiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 22 Haziran tarihinde saat 14.00'te açıklayacak. 

BIST 100 endeksi, gün içinde 5393 - 5490 bant aralığında hareket ederken; saat 14.38 itibarıyla yüzde 0,15 oranında yükselişle 5436 puanda hareket etti. Bankacılık endeksinde ise yükseliş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası yüzde 4'ü aşarken; şu dakikalarda yüzde 3,20 artışla 4965 puanda bulundu.

En çok işlem gören hisse senetleri, Türk Hava Yolları, Akbank, Yapı Kredi Bankası, SASA ve İş Bankası (C) oldu. 

Borsa İstanbul yeni güne, yüzde 0,15 değer kazanarak 5437 puandan başlarken; bankacılık endeksi ise açılışta, yüzde 0,51 değer kazanmıştı.

Dün düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 0,67 değer kaybederek günü 5588 puandan tamamlamıştı.