Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Aziz milletim, sevgili İstanbullular, siyasi partilerin saygı değer genel başkanları, kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularım hürmetle selamlıyorum. Sizlerin aracılığıyla tüm İstanbul'a, tüm Türkiye'ye sevgilerimi ve selamlarımı iletiyorum. 15 Temmuz'un 7. yıl dönümünde 85 milyon olarak yine tek yürek, tek bileğiz. Şehit düşen tüm kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu anlamlı günde okudukları dualarla şehitlerimizin aziz ruhlarını şad eden herkese teşekkür ediyorum. Rabbim şehitlerimizi cennetiyle müşerref kılsın. Darbecilere geçit vermeyen herkese şahsın milletim ve ailem adına sonsuz teşekkür ediyorum. Türkiye'nin gerçek dostlarına selam gönderiyorum.


FETÖ VE DESTEKÇİLERİNE NET MESAJ: "NOT ETTİK!"

Kalkışmanın ilk anlarından itibaren sokağa çıkan, kritik noktaları tutarak darbecilere geçit vermeyen herkese şahsım, ailem, milletim adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bir gerçeği tekrar ifade etmek istiyorum. Biz şehitlerinin yaşadığına inanan ve şehitleriyle yaşayan bir milletiz. Şehitlerimizin uğruna hayatlarını feda ettiği değerlere sahip çıkmak nasıl görevimizse onların canlarına kast edenleri unutmamak bizim görevimizdir. Tarihi gecede kimin nerede durduğunu not ettik. FETÖ'cü hainleri tanıdığımız gibi, destek vererek odakları da hafızamıza silinmeyecek şekilde kaydettik. Millet canı pahasına darbeye direnirken hainlere alkış tutanları, darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçan korkakları, 15 -16 yaşındaki gencecik çocuklar toprağa düşerken bu çocukların katillerine kadeh kaldıranları unutmadık, unutmuyoruz.

Unutulan ihanetin de çok daha sinsi şekilde bizi sırtımızdan vuracağını aklımızdan çıkarmamalıyız. 15 Temmuz'u demokrasi ve milli birlik günü olarak ilan ettik. Her 15 Temmuz'da ülkemiz genelinde düzenlediğimiz çeşitli programlarla bugünü tarihimizdeki yerine uygun bir şekilde idrak ediyoruz. Şehitlerimizi anıyoruz. Onları unutmayacağız, unutturmayacağız.

"TÜRKİYE GEÇİLMEZ"

15 Temmuz'un 7.seneyi devriyesinde bir kez daha ilan ediyorum 70 yıl da geçse 15 Temmuz'un unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Hiçbir sinsi senaryonun birlik ve beraberliğimizi bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye'nin geçilmez olduğunu çok net bir şekilde yeniden hatırlattık. Türkiye'nin geçilmez olduğunu çok net bir şekilde yeniden hatırlattık. Millet olarak nasıl birlik olunacağını, nasıl tek yürek haline gelineceğini tüm dünyaya gösterdik. Her yaştan, her siyasi görüşten insanın bağımsızlığı söz konusu olunca bir gecede nasıl kenetlenebileceğini ortaya koyduk. 81 vilayetimizin tamamı eşine az rastlanan bir direnişe sahne oldu.

Unutmayın, burada Nene Hatunların fedakarlığı vardır. Onlar yılmadılar, şehadete yürüdüler. Ellerine bayraklarını almış hainlerine karşı koyan kadınlarımızın cesaretini unutamayız. Şehit olacağını bile bile tek başına darbecilere direnen yiğitlerin imanını unutamayız. Siyasi farklılıklarını bir yana bırakıp omuz omuza verenleri unutamayız.

"TANKLARIN ARASINDAN FETÖ'CÜLER BAY BAY KEMAL'İ ALIP BAKIRKÖY BELESİYESİ'NE GÖTÜRDÜLER"

Ben sizlere inanıyorum, sizlerle beraber biz bu yolda çok daha emin adımlarla yürüyececeğiz. 15 Temmuz akşamı Atatürk Havalimanı'ndan saat 23.15'te havalimanına gelen Bay Bay Kemal'in tankların arasından nasıl gittiğini biliyorsunuz değil mi? Tankların arasından FETÖ'cüler Bay Bay Kemal'i alıp Bakırköy Belesiyesi'ne götürdüler. 15 Temmuz elbette öncelikle bize ve hükümetimize karşı yapıldı. Darbeci hainler canımıza kast edecek kadar gözlerini karartmışlardı. Benim korumalarım şehit oldular. Ancak 15 Temmuz kalkışmasının asıl muhatabı milletti, milli iradeydi. Ülkemizin bağımsızlığıydı. Türkiye topyekün bir işgal girişimine maruz kaldı.

.