banner363

banner453

banner454

banner403

banner420

Taliban'dan korkunç infaz!

Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirerek yönetimi devralan Taliban verdiği ılımlı mesajlara rağmen burka giymeyen bir kadını infaz etti.

Dünya 18.08.2021, 11:11
Taliban'dan korkunç infaz!

Dünya 10 gün içinde Taliban'ın kontrolüne geçen Afganistan'dan gelen haberlere kilitlenmiş durumda.

20 yıl sonra ülkenin yönetimini fiilen devralan Taliban ılımlı açıklamalar yapsa da ülkeden Taliban'ın eski dönemini aratmayacak haberler gelmeye başladı.

Fox News'un haberine göre, Afganistan'ın Takhar vilayetinde bir kadın burka giymediği için Taliban militanları tarafından vurularak öldürüldü.

Fox News, öldürülen kadının fotoğrafını da okurları ile paylaştı. Bu görüntü kısa sürede dünya gündeminin birinci sırasına otrudu.

Sosyal medyada da yayınlan fotoğraf binlerce kişi tarafından paylaşıldı ve viral oldu.

Söz konusu infaz Taliban'ın 'genel af' ilan edip, kadınlara yönetime katılmaları çağrısı yaptığı gün olan dün gerçekleşti.

Dün Taliban'ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan'da herkes için "af" ilan ettiklerini belirterek kadınları yönetime katılmaya davet etmişti.

Enamullah Samangani, kadınların kurban olmasını istemediklerini ve yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek "Hükümetin yapısı tam olarak netleşmedi ama tecrübelerimiz doğrultusunda tam bir İslami liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı." ifadesini kullanmıştı

"Halkın halihazırda Taliban'ın uymalarını beklediği İslami kuralları bildiğini" vurgulayan Samangani, "Halkımız Müslüman, onları İslam'a zorlamıyoruz." diye konuşmuştu.

Aynı gün 2004 yılında Afganistan'da kurulan TOLO News kanalı, kadın spikerlerle yayınlarına yeniden başlamış, kadın sunucu canlı yayında bir Taliban üyesini ağırlamıştı.

banner518
Yorumlar (1)
Aslı 1 ay önce
Burka giymekle alakası yok, bu fotonun 2019 şubat ayından bir fotoğraf olduğu ortaya çıktı. Taliban saldırısı sonucu vurulmuş kadın. Yanındaki kadın burka giymiyor zaten kör müsünüz? Gayet sağlığıyla ilgileniyor gibiler. Yalan haberden ne zevk alıyor bu dünya acaba? Buyrun tezhip yapılmış haber bu:
https://www.tmz.com/2021/08/18/taliban-shoot-kill-woman-refuse-wear-burqa-afghanistan-rights/