banner363

banner453

banner454

banner403

Rusya'dan çözüm hamlesi: Acil toplanmamız gerekiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Genel Sekreter Gutteres ile görüşmede, bugün en acil görevin Ortadoğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğunu belirtti

Dünya 12.05.2021, 22:45
Rusya'dan çözüm hamlesi: Acil toplanmamız gerekiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM Genel Sekreteri Gutteres ile yaptığı görüşmede, İsrail-Filistin arasında yaşayanan silahlı çatışmaların nasıl sona erdirilmesi gerektiği hakkında görüşlerini aktardı.

"4'LÜNÜN ACİLEN TOPLANMASI GEREKİYOR"

Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutterres ile görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Filistin ve İsrail arasındaki silahlı çatışmada her iki taraftan sivillerin öldüğüne dikkat çekerek, “Tek taraflı eylemler devam ediyor, oysa BM Güvenlik Konseyi de Ortadoğu Dörtlüsü defalarca tek taraflı eylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirmişti. Bugünkü görüşmede, bugün en acil görevin, uluslararası arabulucular Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğu yönünde ortak bir fikir birliğine vardık. Bunu yapmak, daha çok sayıda katılımcıyla diğer formatlarda bir araya gelmekten daha kolay” ifadesini kullandı.

"GÖRÜŞME, DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNDE OLMALI"

“Dörtlü’nün koordinatörü olarak Genel Sekreter’e, taraflarla yapacağı bir çalışma içinde en kısa zamanda böyle bir görüşme organize etme konusunda güveniyoruz” diyen Lavrov, “Görüşmenin, dışişleri bakanları düzeyinde düzenlemenin daha doğru olacağını söyledik. Genel Sekreter’in, sahip olduğu deneyim ve diplomasi ustalığı ile bunun için gereken koşulları oluşturabileceğini umuyoruz” diye ekledi.

banner486
Yorumlar (0)