Süt üreticileri, artan maliyetler nedeni ile çiğ süt fiyatlarının artırılmasını talep ediyordu.Diğer ürünlere gelen zamların ardından şimdi de çiğ sütte fiyat artışı yaşandı. Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt tavsiye fiyatına yüzde 35 zam yapıldığını açıkladı.

Yüzde 35 zam geldi: Tavsiye fiyatı 11,5 liraya yükseltildi. Kararla birlikte tavsiye fiyat 8,5 liradan 11,5 liraya yükseltildi.

Karar, 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak.

Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, "1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 11,5 lira olarak belirlenmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Değişim için 17 kuruşluk fark uygulanacak
Duyuruda soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1'lik değişim) için 17 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi.

Çiğ süte zam geldi
Ulusal Süt Konseyi açıkladı

Ulusal Süt Konseyi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 11,50 TL olarak belirlenmiştir.

Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderler üreticiye ilave olarak ödenecektir. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 17 Kuruş fark uygulanacaktır."