Endeksteki yükselişle birlikte işlem gören şirketlerin toplam değeri 8.5 trilyona ulaşırken, 28 şirketin piyasa değeri 100 milyar lirayı geçti.
Borsa İstanbul'da 4 şirketin değeri 300 milyarı, 6 şirketin değeri 200 milyarı geçti.

Ağustos ayı ile beraber global piyasalarda risk iştahı daralırken, hisse senedi endekslerinde geçtiğimiz hafta zayıf bir performans takip ettik. Fitch'in ABD'nin notunu kırması ile başlayan ve ABD'de tahvil ihraçlarındaki miktarsal artışın uzun vadeli tahvil faizlerini yukarıya ittirmesi ve heyecan vermeyen şirket bilançoları ile devam eden satışlar sonrasında; Avrupa Stoxx600, ABD'de S&P 500 ve MSCI Dünya endeksleri haftalık %2,5 civarında gerilerken, Asya'da Shanghai Composite'de %1'e yakın düşüşler vardı. Risk iştahındaki geri çekilmeye rağmen petrol fiyatları yukarı hareketine devam ederken, burada ABD'deki petrol stoklarındaki sert düşüş ve Suudi'lerin sıkışık arz dinamiklerini arz kesintileri ile devam ettirecekleri mesajını vermeleri fiyatlara destek oldu ve Brent petrolü $85 üzerine kadar tırmandı.

1 YILDA 2.6 MİLYON YATIRIMCI

Son dönemde enflasyonda yaşanan yükselişe karşılık, mevduat faizlerindeki gerileme ile birlikte getiri arayışındaki bireysel yatırımcı tekrar borsaya yöneldi. 2022'nin temmuz ayında 2 milyon 525 bin olan yatırımcı sayısı, 4 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 5 milyon 176 bini geçti. Son 1 yılda 2 milyon 651 bin yeni yatırımcı piyasaya girdi. Yatırımcı sayısındaki artış son 2 haftada 775 bine, yılbaşından bu yana ise yaklaşık 1.4 milyona ulaştı.

YABANCI GERİ DÖNDÜ

Merkez Bankası'na yapılan atamalar, para politikasındaki normalleşme adımları ve küresel yatırımcılarla gerçekleştirilen görüştürmeler, yabancıların da rotayı Borsa İstanbul'a çevirmesini sağladı. Yabancı yatırımcılar 9 Haziran-28 Temmuz tarihleri arasındaki 8 haftanın tamamında hisse senedi piyasasında net alım yaparak, son 10 yılın en uzun süreli alım sürecine imza attı. Bu dönemde toplam 1 milyar 788 milyon liralık net alım gerçekleştirilen yabancıların hisse senedi piyasasındaki payı da tekrar yüzde 30'un üzerine çıktı.