Akaryakıt zamları başta gıda olmak üzere tüm sektörleri derinden etkiliyor. ÖTV artışı sonrası meydana gelen akaryakıt zamlarının da ardı arkası kesilmiyor. Bu durum yaş sebze ve meyve ile kuru gıda fiyatlarında fahiş fiyat artışını da beraberinde getiriyor. 

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ve İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, konuyla ilgili olarak motorinin litresinin 27 lira seviyesinden 34 liraya kadar fırlamasının, bu hafta itibarıyla yaş sebze ve meyve ile kuru gıda fiyatlarında en az yüzde 20 oranında artışa  yol açacağına işaret etti.

Akaryakıt zamlarının sebze–meyve fiyatlarına yansımasının artarak süreceğini anlatan pazarcı esnafı, “10-15 gün önce ürün getirmek için 850 liralık yakıtla gidip geldiği yolu, zamlardan sonra 2 bin 300 liraya gidip geldiğini belirtiyor. Bu şekilde artan ulaşım maliyetleri de ürün fiyatlarına yansıyor. 

Fiyat artışlarına vatandaş ‘kendim ettim, kendim buldum’ diyor ama çözüm değil. Çiftçi üretici daha bu akaryakıt zamları ile ürün yetiştirmedi. Maliyete pazarcı esnafı olarak biz yansıttık, birde üretici önümüzdeki üretime yansıtınca fiyat daha da artacak” ifadelerini kullandı. 

İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erşen'den, “Mersin’den 25 bin liraya mal getiren kamyoncu 40 bin lira istiyor. İzmir Hali’nden pazaryerine malları 1000 liraya getren kamyonetçi, 2 bin lira istiyor. Bu artışları ürünlere yansıtmamız gerekiyor” açıklaması geldi.

AW935639_03

25 BİN LİRALIK NAKLİYE, 40 BİN LİRAYA YÜKSELDİ

ÖTV zammından önce Mersin’den mal yükleyip İzmir’e getiren kamyoncuya 25 bin lira öderken, bu sefer kamyoncunun 40 bin lira istediğini anlatan Başkan Erişen, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Antalya’dan aldığımız ürünleri getiren kamyoncuya 15 bin lira veriyorduk, bu sefer 25 bin lira verdik. İzmir Toptancı Hali’nden pazaryerine kasalarımızı 1000 liraya getiren kamyonetçi, bu sefer 2 bin liraya getirdi. Nakliyeci de haklı. Haliyle biz de bu ekstra nakliye giderlerini ürünlerimize yansıtmak durumundayız.

AW932890_03

Tamamını alamayan yarım veya çeyrek karpuzu tercih ediyor

Yaz aylarında vatandaşlar tarafından çok tercih edilen meyvelerin başında karpuz geliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte semt pazarlarının tezgâhlarında karpuz sezonu açılırken, son dönemde yarım ve çeyrek karpuzlar satılıyor. Tarladan aldıkları karpuzları pazar tezgâhlarına çıkaran esnaf, vatandaşların bazılarının bütün karpuz yerine yarım ve çeyrek karpuz satın aldıklarını belirtiyor. Bütün karpuz satamamaktan dolayı işlerinin yavaş ilerlediğini dile getiren karpuzcu esnafı, karpuzun ağırlığına göre fiyatların değişkenlik gösterdiğini ifade ediyor.