banner409

banner363

banner380

banner381

banner396

banner388

banner403

banner389

"Global marka olma hedefiyle ihracata odaklandık"

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “İhracatımızın ciromuz içindeki payını yüzde 5’den yüzde 18’e yükselttik ve günden güne artırmaya devam ediyoruz. Bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 20 büyüme sağladık. Global bir marka olma hedefimiz doğrultusunda ihracatımızı artırmaya odaklandık” dedi.

Ocak 2020 11.01.2020, 14:32
1342
"Global marka olma hedefiyle ihracata odaklandık"

Türkiye’de ilk 500 firma içinde yer alan Muratbey, milli bir marka olarak dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Marka, son iki yıldır ‘özel peynirler’ kategorisinde liderliği kimseye bırakmıyor. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, peynir sektöründe ulaştıkları büyüklüğü ve hedeflerini Ekovitrin’e anlattı.

Muratbey olarak peynir sektöründe ulaştığınız büyüklüğü rakamsal verilerle anlatır mısınız?

Muratbey olarak, Türkiye’de ilk 500 firma içinde yer alıyoruz. Nielsen’in 2017-2018 verilerine göre, peynir sektöründe anlamlı büyüme gösteren tek kategori olan, ‘özel peynirler’ kategorisinde pazar payında birinci olduk. En yakın rakibimizin iki katından fazla tonaj payına sahip olarak, son iki yıldır ‘özel peynirler’ kategorisinde liderliğimizi koruyoruz.

Son dönemde inovatif ürünlerimizin getirdiği başarı ile şirket karlılığında yüzde 10’un üzerinde artış elde ettik. Sektörümüzde inovasyon kabiliyetimiz ve bu alana yaptığımız yatırımlarla fark yaratıyoruz. Dolayısı ile inovatif peynirlerimiz bizim kulvarımızı farklı kılıyor ve küresel pazarda da bize avantaj sağlıyor. Global sağlık trendlerine uygun geliştirdiğimiz inovatif ürünlerimizle ihracat ağımızı büyüterek yeni pazarlara giriş yaptık. İhracatın ciromuz içindeki payı yüzde 5’den yüzde 18’e yükseldi ve günden güne artmaya devam ediyor. Bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 20 büyüme sağladık. Global bir marka olma hedefimiz doğrultusunda ihracatımızı artırmaya odaklandık. ABD, AB ve Ortadoğu pazarında etkinliğimizi artırmak için aralıksız çalışıyoruz. Daha fazla sayıda insanın sağlıklı sütle üretilmiş sağlıklı ürünler tüketmesi hedefiyle 2019 yılında da yenilikçi ürünler geliştirdik ve dünya sofralarıyla buluşturmaya devam ediyoruz.

Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde (World Dairy Innovation Awards) 2018 yılının ‘En İyi Peynir’ ödülünü alarak uluslararası alanda başarımızı bir kez daha kanıtladık. Bu yıl müşterilerimiz ve tüketicilerimizle kurduğumuz bağ, İsviçre merkezli ICERTIAS'ın verdiği uluslararası ‘Customers' Friend (Tüketici Dostu)’ madalyasının yanı sıra Üstün Mükemmellik statüsüyle de onurlandırıldı. Bu prestijli ödüller, Muratbey’in global marka algısını da bir üst boyuta taşıyor. Dolayısıyla Türk sanayiinde katma değeri yüksek ürünler üretilmesine katkı sağlıyoruz. 2016 ve 2018 yıllarında da üst üste Türkiye'nin 1 numaralı kaşar peyniri markası seçilerek, QUDAL Kalite Madalyası'na layık görüldük.

“300’ÜN ÜZERİNDE ÜRÜN ÇEŞİDİMİZ VAR”

  • Üretim tesisiniz ve kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

1992 yılında ilk üretim tesisimizi açtık. 2004 yılında ise Uşak Organize Sanayi’nde son teknolojiye dayalı fabrikamızı faaliyete geçirdik. 35 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisimizde günde 700 ton süt işleme kapasitemiz bulunuyor. 300’ün üzerinde ürün çeşidimiz var. Muratbey Gıda, Ar-Ge Merkezi ve Üretim Teknolojileri Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiğimiz makine, inovatif ürünler ve sistemlerle Türk sanayiinde katma değeri yüksek ürünler üretilmesine katkı sağlıyoruz. Hem Gıda Ar-Ge Merkezimiz hem de Üretim Teknolojileri Ar-Ge Merkezimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından akredite edildi ve ‘Ar-Ge Merkezi Belgesi’ verildi. Türkiye’de kendi makinesini üreten Üretim Teknolojileri Ar-Ge Merkezi unvanına sahip tek peynir markasıyız.

Son yıllarda üretim tesisimizde genişleme ve otomasyon çalışmaları yaptık. Yeni hatlar ve özellikle burgu peynir hatlarımız, otomasyonu sağlayacak şekilde daha yüksek kapasite ile geliştirildi. Modern ambalajlama ve otomasyonun sağlanması için geçtiğimiz dönemde yaklaşık 5 milyon Euro’luk yatırım yaptık.

“DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ”

  • Üretiminizin ne kadarlık bölümünü ihracata ayırıyorsunuz? Muratbey ürünleri hangi ülkelerde marketlerin raflarında yer alıyor?

Milli bir marka olarak, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. Dünyada gördüğümüz ilgi ve talep arttıkça ihracatımız da paralel olarak artıyor. Beş yıllık stratejik planımızda ihracatımızın ciro içindeki payını yüzde 40’a çıkarma hedefimiz var. Yeni pazarlara açılmayı ve dünyanın mümkün olan en uzak köşesine lezzetli peynirlerimizi ulaştırmayı hedefliyoruz.

Avrupa Birliği ülkelerine ihracat izni alan ilk markalardan biriyiz ve 2018’den beri Türkiye’den AB ülkelerine peynir ihraç ediyoruz. Bu döneme kadar Avrupa Birliği ülkelerine peynir ihracatını sürdürülebilir şekilde başaran öncü markayız.

Bir yandan inovatif peynirlerimizi yurtdışında stratejik pazarlarda tescilleme ve tanıtma faaliyetlerimizi sürdürürken bir yandan da dünyanın en önemli dev zincir mağazalarında Muratbey olarak yerimizi almaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Son olarak, dünyanın en büyük 5. market zinciri olan Alman Kaufland hipermarket zincirinde dünyaya armağan ettiğimiz inovatif ürünlerimizden Burgu, Helix Cheese adıyla satılmaya başladı.

2008 yılında yurtdışına açıldık ve 60’ın üzerinde ülkede marka tescilimiz var. Başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, Ortadoğu, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Güney Kore gibi dünyanın 4 kıtasında birçok ülkeye ihracatımızla Türk peynirlerini dünya pazarında gururla temsil ediyoruz.

“AR-GE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

  • Ürün yelpazenizden bahseder misiniz? Kaç çeşit ürünle sektörde hizmet veriyorsunuz?

Zenginleştirilmiş ürünler, yenilikçi ürünler, sağlıklı yaşam, gurme, çocuklar için, ikramlıklar, geleneksel kategorileri altında 300’ün üzerinde ürün çeşidimiz bulunuyor. Her alandaki inovatif çalışmalarımız ve sürekli gelişime verdiğimiz önemle, dünya çapında ilgi gören ürünler geliştirdik. 2019 yılında da tüm dünyada risk boyutuna ulaşan D vitamini eksikliği sorununa destek olmak ve kalsiyumun vücutta D vitamini ile emilebildiği gerekliliğinden yola çıkarak, Muratbey Plus-D vitaminli serisini ve çocuklara özel Misto peyniri peynir severlerin beğenisine sunduk. Biz sektörde farklı kulvarlar açmayı seviyoruz. Bu yüzden de global trendleri de takip ederek değişen ihtiyaç ve beklentilere yanıt verecek ürünlere odaklanıyoruz. Üretim ve teknoloji alanında Ar-Ge çalışmalarımız her zaman devam ediyor. Günümüz insanının ihtiyaçlarına uygun zenginleştirilmiş, sağlıklı yenilikçi peynirler üretmeye devam edeceğiz.

Peynir sektörüne baktığımızda karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Sektörde rekabet şartları ne düzeyde? Rekabete karşı nasıl bir strateji izliyorsunuz?

2019 yılı ekonomideki genel daralmanın etkisi ile geçti. Yükselen döviz fiyatları ihracatta rekabet şansımızı yükselterek, sektör adına olumlu bir gelişme oldu. Ancak buna karşılık ülkemizde satın alma gücünün düşmesi nedeniyle de iç pazar biraz daraldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı son rakamlara göre, süt üretiminde de yüzde 8 civarı bir düşüş sözkonusu. Ancak, sağlıklı yaşam ve beslenme trendi tüm dünyada günden güne yükseliyor. Bu anlamda değişen beslenme alışkanlıklarına kolayca uyum sağlayabilen, içeriğiyle genel sağlığa olumlu etkisiyle ön plana çıkan inovatif ürünler, tüm dünya sofralarında daha fazla tercih edilmeye başladı. Sağlıklı atıştırmalık kavramı da gündelik hayatımızda daha çok yer bulmaya başladı.

Muratbey olarak bu değişimi 80’lerde gördüğümüz için inovasyona yöneldik, teknolojiyi itici güç olarak arkamıza alıp, yatırım yaptık. Makinelerimizi de kendimiz tasarladığımız için sektörümüz için pek çok anlamda öncü bir rol modeliz. Bu yüzden de sektörümüzde hem ülkemizde hem de dünyada, bugüne kadar geliştirmiş olduğumuz inovatif ürünlerle farklılaşıyor ve rekabet yarışlarında kendi kulvarımızda ilerliyoruz.

  • Muratbey olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?  

İhracatımızı ve var olduğumuz pazarlarda etkinliğimizi artırmaya yönelik çalışmalara devam edeceğiz. Milli bir marka olarak, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. İhracatımızın ciro içindeki payını yüzde 40’a çıkarma hedefimiz var. Yeni pazarlara açılmayı ve dünyanın mümkün olan en uzak köşesine lezzetli peynirlerimizi ulaştırmayı hedefliyoruz.

Dünyada ve Türkiye’de ciddi boyutlara ulaşan D vitamini eksikliği üzerine bilinçlendirme çalışmalarına hız vermeyi planlıyoruz. Global trendleri de takip ederek değişen ihtiyaç ve beklentilere yanıt verecek ürünlere odaklanıyoruz.  Üretim ve teknoloji alanında Ar-Ge çalışmalarımız her zaman devam ediyor.  Günümüz insanının ihtiyaçlarına uygun zenginleştirilmiş, sağlıklı yenilikçi peynirler üretmeye devam edeceğiz.

Ayrıca 2019’da Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark işbirliğiyle çocukların zeka gelişimini destekleyecek Misto Game mobil uygulamasını çocukların ve ebeveynlerin beğenisine sunduk. Misto Game, tüm dünyadan katılımcılarla büyük bir bilişsel havuza dönüşecek bir oyun olarak tasarlandı, dolayısı ile bu konuda çalışmalarımız sürecek.

Her alanda dijitalleşme çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Endüstri 4.0 hedefimizi gerçekleştirmek üzere, Uşak Organize Sanayi’de bulunan iki Ar-Ge merkezimizdeki Türk mühendislerimizin katkısıyla hem ürün hem de teknoloji ve makine üretimi konusundaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Diğer yandan 2018 yılında başlattığımız sosyal sorumluluk projemiz “Peynire Değer Katan Kadınlar“ ile süt ve süt ürünleri sektörüne katkı sağlamayı, süt üreticilerini desteklemeyi, kadınların süt üretimindeki varlığını kuvvetlendirmeyi ve özellikle kadının ekonomik açıdan güçlenmesine katkı sağlamayı da sürdüreceğiz.

Yorumlar (0)
banner378
22°
açık
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:30
Güneş 06:07
Öğle 13:14
İkindi 17:03
Akşam 20:10
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25